Smutny widok

Reprezentacyjny "Złoty szlak" tonie w kupie. "Ręce opadają!"

2023-03-26 11:14

"Złoty szlak" - jak sama nazwa wskazuje - powinien kojarzyć się z czymś pięknym, reprezentacyjnym i wyjątkowym. Teoretycznie tak jest. Niedawno wyremontowana, piękna aleja prowadząca w stronę szczecińskiego magistratu wśród bogato zdobionych kamienic, powinna być powodem do dumy. Jednak rzeczywistość pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

Reprezentacyjna aleja usłana psimi kupami

Niespełna rok temu zakończyła się gruntowna przebudowa alei Jana Pawła II, jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Szczecinie. Mimo różnych potknięć, efekt inwestycji jest zdecydowanie pozytywny. Wyremontowane zostały jezdnie, chodniki, a także aleja spacerowa i szlak rowerowy. Pojawiły się także liczne nowe nasadzenia, które sprawiły, że zrobiło się bardziej zielono. Teoretycznie, bo wiele krzewów żółknie i wysycha, a wśród nich można zauważyć ogromne ilości śmierdzących "niespodzianek".

- Ręce opadają. Część, teoretycznie zielonych, fragmentów na alei Jana Pawła II wygląda tragicznie - podsumowuje Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. - Zieleń jest żółta, kora rozgrzebana, część roślin zniknęła a część fragmentów usiana jest...psimi kupami.

W tym przypadku winę za ten stan rzeczy ponoszą sami mieszkańcy, a przede wszystkim niezdyscyplinowani właściciele psów, którzy z reprezentacyjnej alei zrobili wychodek dla swoich pupili i nie czują się w obowiązku, by po nich sprzątać.

- Nie można mieć oczywiście pretensji do zwierząt, za dewastacje na alei Jana Pawła II trzeba winić właścicieli psów, którzy notorycznie nie sprzątają po swoich pupilach - dodaje Hanna Pieczyńska. - Pas zieleni na jednej z najbardziej reprezentacyjnych alei w mieście nie może być wychodkiem dla zwierząt. Psie odchody widoczne są na każdym kroku. Obsikane krzewy nie przyjmują się, a rozgrzebana przez łapy kora nie chroni już gruntu. Ręce opadają także, kiedy widzi się ewidentnie wykopane i ukradzione rośliny.

Szczeciński "Złoty szlak" tonie w odchodach

Pojawią się tabliczki

Żeby chociaż trochę ograniczyć to zjawisko i uczulić właścicieli czworonogów na prawidłowe zachowania, ZDiTM zapowiada, że w najbliższym czasie na alei Jana Pawła II pojawią się tabliczki ze stosownymi napisami.

- Może to przypomni podstawowe zasady - dodaje Hanna Pieczyńska.

Podczas przebudowy na alei pojawiło się blisko tysiąc roślin: 9 lip drobnolistnych i 9327 laurowiśni i róż okrywowych. Ich koszt w momencie posadzenia wyniósł ponad 600 tysięcy złotych.

Za szkody zapłacimy wszyscy

- Wykonawca ciągle jeszcze dba o zieleń w zakresie pielęgnacji, ale rękojmia za wady przedmiotu umowy nie obejmuje aktów dewastacji – niszczenia czy kradzieży - podkreśla rzeczniczka ZDiTM. - Ewentualny koszt wykonania nowych nasadzeń zapewne będzie musiało ponieść miasto.

Oznacza to, że za szkody, które są skutkiem nieodpowiedzialnego zachowania właścicieli psów, zapłacą niestety wszyscy mieszkańcy Szczecina. W trudnej sytuacji finansowej miasta, będzie to szczególnie odczuwalne, gdyż zamiast na nowe inwestycje, pieniądze będzie trzeba przeznaczyć na naprawę tego, co zostało zniszczone.

Sonda
Sprzątasz kupę po swoim psie/kocie?
Dworzec wstydu. "Szczecin Dąbie — stoisz w ziąbie!"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany