Mostek nad Rusałką

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Mostek nad Rusałką

Remont zbyt drogi dla miasta. Co dalej z "mostkiem zakochanych"?

2018-12-04 8:55

Urokliwy i wiekowy mostek nad Rusałką przeżyje swoją drugą młodość... ale nie w najbliższym czasie.

Mostek cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców, zwłaszcza tych zakochanych, którzy licznie przypinają na nim kłódki ze swoimi inicjałami i przysięgami. Obiekt jest w złym stanie technicznym i potrzebuje całościowej renowacji wszystkich elementów konstrukcyjnych. Urząd Miasta ogłosił przetarg, jednak nie udało się wyłonić wykonawcy. Zainteresowane firmy zaproponowały dużo wyższą kwotę niż przewidywał budżet miasta.

Mostek zakochanych w parku Kasprowicza

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Mostek zakochanych w parku Kasprowicza

Na razie nie planowano odbudowy drewnianych pawilonów z wieżyczkami, które dawniej stały końcach pomostu. Zrezygnowano też z planowanej wcześniej iluminacji. Jedna ze spółek zaproponowała kwotę 1,5 mln zł, inna natomiast wyceniła projekt na 3,6 mln zł. Na renowację obiektu magistrat zamierzał przeznaczyć natomiast 982 tys. zł.

- Zgłosiły się dwie firmy - mówi Piotr Zieliński z Centrum Informacji Miasta. - W związku z tym, że kwoty były bardzo wysokie i w znaczący sposób się od siebie różniły, to postępowanie musiało zostać unieważnione.

Przeczytaj również: Chwile grozy i policyjny pościg na ulicach Stepnicy. 23-latek jechał bez prawa jazdy i rozbił samochód. Ukradł kolejny samochód... i też go rozbił!

Warto dodać, że w listopadzie tego roku minęło dokładnie 120 lat odkąd mostek został oddany do użytku. Na początku XX w. Park Kasprowicza stał się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców i tak jest do dzisiaj.

Mostek japoński nad Rusałką

i

Autor: sedina.pl Mostek japoński nad Rusałką

Obiekt wkrótce może zostać wpisany do rejestru zabytków. W przypadku obiektów zabytkowych pojawiają się uwarunkowania, które mogą rzutować na prace budowlane. Konserwacje zabytków  należy wykonywać z większą starannością i dbałością o detale historyczne, tak by były one w takiej samej formie jak pierwotny projekt.

Przygotowała Agnieszka Stańczyk

Przeczytaj również: Popularna przekąska od Lajkonika wycofana ze sprzedaży. Może być groźna dla zdrowia!

Zobacz #TOWIDEO: