Edward Gierek

i

Autor: East News Edward Gierek

QUIZ. Tak się żyło w PRL-u. W 20. rocznicę pogrzebu Gierka przypomnij sobie te czasy

2021-08-02 22:41

We wtorek, 3 sierpnia, wypadła dwudziesta rocznica pogrzebu Edwarda Gierka, pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w latach 1970-1980. Czas rządów zmarłego 20 lat temu polityka do dzisiaj jest oceniany niejednoznacznie: z jednej strony początkowo polska gospodarka galopowała, z drugiej zaś - rządy na kredyt doprowadziły do wieloletniej zapaści gospodarczej, co ostatecznie przyczyniło się do upadku komunizmu w Polsce. To za sprawą Edwarda Gierka nad Wisłą pojawiła się coca cola, a ówczesny pierwszy sekretarz pilotował wiele ważnych inwestycji, by wspomnieć chociażby nazwaną jego imieniem trasę łączącą Warszawę i Katowice czy Hutę Katowice. Kosztowało to niemało. Olbrzymie zadłużenie zagraniczne zostało spłacone dopiero w... 2012 roku! W międzyczasie kolejne rządy zaciągnęły nowe długi.

Ambitny, acz nierealny plan Gierka zakładał, że eksport nowoczesnych produktów z Polski pozwoli na sprzedaż towarów za żelazną kurtyną, co umożliwi spłatę zaciągniętych kredytów. Okazało się jednak, że w warunkach gospodarki socjalistycznej doszło do przeinwestowania sektora przemysłu ciężkiego, wydobywczego i elektromaszynowego, kosztem środków przekazanych na np. przemysł włókienniczy i spożywczy.

Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, ile pamiętasz z czasów PRL, a szczególnie epoki Edwarda Gierka.

QUIZ. Tak się żyło w PRL-u. W 20. rocznicę pogrzebu Edwarda Gierka przypomnij sobie te czasy

Pytanie 1 z 10
Wszyscy dobrze pamiętamy kartki, to właśnie za czasów Edwarda Gierka wprowadzono reglamentację żywności. Pierwsze kartki wprowadzono:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany