QUIZ. Sprawdź, ile wiesz o ślonskiej godce. Test wiedzy nie tylko dla Ślązaków

i

Autor: Daniel Jedzura/Shutterstock

Poradzisz?

QUIZ. Sprawdź, ile wiesz o śląskiej godce. Test wiedzy nie tylko dla Ślązaków

Język śląski to zdecydowanie klucz do serc Ślązaków. Jednak śląska godka może sprawić wiele trudności, szczególnie tym, którzy na Śląsku nigdy nie byli. Można napotkać wiele trudności, szczególnie, że niektóre słowa są podobne, ale znaczą coś zupełnie innego. Przygotowaliśmy dla Was quiz, w którym możecie się sprawdzić.

Na Śląsku każdy bajtel poradzi godać, jednak nie dla wszystkich język śląski prosty i zrozumiały. Niektóre słowa brzmią bardzo podobnie, ale znaczą coś zupełnie innego. Czy wiecie co znaczy fandzola, a co fandzolić, albo co jest pofyrtane. Kto jest żodyn, a kto fest żadny? Nie od dziś wiadomo, że na śląskich słowach można połamać sobie język i prawidłowo wypowie jest tylko rodowity Ślązak. Mamy dla Was quiz, w którym możecie sprawdzić swoją znajomość śląskiej godki. Do dzieła!

QUIZ. Sprawdź, ile wiesz o ślonskiej godce. Test wiedzy nie tylko dla Ślązaków

Pytanie 1 z 10
Paciulok to inaczej

Quiz to rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej polegającej na przedstawieniu zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z zapytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany