Niewiedza

i

Autor: Pixabay Polskie przysłowie niejedno ma imię. Sprawdź się w naszym quizie!

QUIZ. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Same klasyki, ale kompletu się nie spodziewaj!

2021-03-26 7:00

Polskie przysłowie można znaleźć tak naprawdę na każdą okazję. Rodzime powiedzenia dotyczą m.in. pogody, miłości, zdrowia czy bogactwa. Na liście polskich przysłów znajdziemy bardzo dużo takich ze zwierzętami, zawodami, miesiącami, ale także imionami. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Myślisz, że wiesz wszystko o nich wszystko? Zbiór przysłów i powiedzeń z imionami jest bardzo obszerny i oprócz tych, używanych bardzo często, znajdziemy wiele nieoczywistych i nieco zapomnianych przysłów. Uważasz się za eksperta od polskich przysłów? Jeśli tak, sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Polskie przysłowie niejedno ma imię. Takie powiedzenia jak "Od świętej Hanki, zimne wieczory i ranki" czy "Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie" zna chyba każdy. Polski zbiór przysłów ma jednak do zaoferowania znacznie więcej powiedzeń. Zazwyczaj dotyczą pogody i nawiązują do kalendarza i imion świętych. Na niektóre imiona przypada nawet kilkanaście przysłów. Są wśród nich te popularne jak Katarzyna, Marcin czy Jan, ale i te mniej popularne jak Ambroży czy Pankracy.

Polskie przysłowia z imionami bardzo często zwiastują pogorszenie lub poprawienie pogody. Zazwyczaj są rymowane, przez co łatwo wpadają w ucho, jednak zdarzają się też powiedzenia nieoczywiste i mocno już zapomniane. W naszym quizie chcielibyśmy sprawdzić waszą wiedzę na temat polskich przysłów z imionami oraz przypomnieć powiedzenia, które nie są używane w codziennych rozmowach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: QUIZ. Najgorsze polskie filmy. Tego nie dało się oglądać! Pamiętasz, kto w nich grał?

Tamara Arciuch jako Urszula w Twoja Twarz Brzmi Znajomo 14. Co za metamorfoza!

Polskie przysłowie niejedno ma imię. Sprawdź się w quizie

Poniżej znajdziecie nasz quiz, który składa się z piętnastu pytań. Każde z nich zawiera trzy odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest poprawna. Jeśli zdobędziesz ponad 10 punktów, oznacza to, że jesteś prawdziwym ekspertem od polskich przysłów i znasz powiedzenie na każdą okazję! Powodzenia!

QUIZ. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Same klasyki, ale kompletu się nie spodziewaj!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. "Jak Kuba Bogu tak Bóg..."