Znicze

i

Autor: krzys16 / CC0 / pixabay.com

Protesty w sprawie wyroku TK. Przed siedzibą PiS w Szczecinie zapłonęły znicze

2020-10-23 8:20

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia zakazu aborcji spowodował liczne protesty w całym kraju. Swój sprzeciw wyrazili również mieszkańcy Szczecina, którzy w geście protestu zebrali się w czwartek wieczorem pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Mickiewicza. Przed wejściem zapłonęły znicze.

Około godz. 20:00 przed siedzibą PiS zebrało się kilkadziesiąt osób, które na schodach przed wejściem do biura zapalali znicze. Zdaniem uczestników manifestacji wyrok Trybunału Konstytucyjnego to skutek działań polityków PiS, którzy dążą do całkowitego zakazu aborcji, co niesie za sobą zabieranie kobietom prawa do decydowania i zmuszanie ich do rodzenia uszkodzonych płodów bez szans na przeżycie, a co za tym idzie - przeżywania ogromnych dramatów. TK orzekł bowiem, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją, co oznacza usunięcie istniejącego od 27 lat przepisu, który to dopuszczał.

Protest przebiegał w spokojnej atmosferze, jednak na miejscu dość licznie pojawili się policjanci, którzy legitymowali osoby biorące udział w manifestacji.

"Szkoda, że policja nie była taka aktywna kiedy kilkaset osób bez maseczek i łamiąc sanitarne obostrzenia przeszło przez ulice Szczecina" - skomentował na Facebooku radny partii Zielonych Przemysław Słowik.

Swojego entuzjazmu z wyroku TK nie krył jednak radny PiS Dariusz Matecki, który napisał na Twitterze: "Wiwat obrona życia! Brawo Trybunał Konstytucyjny! Praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego są niezgodne z Konstytucją! Prawo do życia będzie w Polsce lepiej chronione!"

Przeciwnicy zaostrzenia prawa aborcyjnego zapowiadają kolejne protesty.

Nocne protesty kobiet na ulicach Warszawy
Sonda
Czy popierasz protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego?
Nasi Partnerzy polecają