Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe

Program Społecznik 2021: Stawiamy na młodzież i ekologię!

2021-03-10 16:33

Pomorze Zachodnie to nasza "mała ojczyzna" i to my sami często możemy wpłynąć na to, w jakim otoczeniu będziemy żyć i w jakich aktywnościach będziemy brać udział. Kto może wiedzieć lepiej, niż sami mieszkańcy, jakie są ich potrzeby i jak je zrealizować? To właśnie z myślą o nich powstał Program Społecznik, dzięki któremu realizowane są inicjatywy, które zrodziły się w głowach mieszkańców. 1 kwietnia rusza nabór wniosków w kolejnej edycji Programu Społecznik. Warto więc wykorzystać szansę na zdobycie wsparcia na realizację ciekawych i pożytecznych pomysłów.

Ideą Programu Społecznik, który powstał z inicjatywy Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, jest przede wszystkim uwolnienie społecznej energii i aktywności obywatelskiej. To właśnie pomysły samych mieszkańców i ich wspólne działania dla wspólnego dobra mogą przełożyć się na polepszenie jakości życia - zarówno indywidualnie, jak i całej społeczności.

Aktywna postawa obywatelska i wrażliwość na potrzeby najbliższego otoczenia to czynniki, które warto wspierać - i to jest właśnie jeden z głównych celów Programu Społecznik. Budowa tożsamości społecznej dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców, a także powielanie dobrych praktyk to bardzo istotne elementy, które składają się na rozwój regionu.

>> Tutaj znajdziesz wszystkie informacje dotyczące Programu Społecznik

Program Społecznik - radzimy się młodzieży

Najwięcej ciekawych pomysłów powstaje w głowach młodych ludzi. Pokazały to ostatnie miesiące, gdy w czasach kwarantanny to właśnie młodzież podejmowała się działań społecznych, wolontarystycznych, tworząc dodatkowo różnego rodzaju aplikacje i grupy kontaktowe. Trudny czas izolacji potwierdził zasadność wzmacniania kompetencji liderskich, szkolenia się i zwracania szczególnej uwagi na kryzys klimatyczny. Program Społecznik wprowadza młodzieżowy głos ekspercki, pokazuje otwartość na głos młodych, licząc się z ich spojrzeniem na rozwiązywanie problemów, a także daje im szanse na rozwój, na naukę i zdobycie doświadczenia przy tworzeniu i ocenie wniosków prospołecznych.

Po pierwsze pomysł

Dobry pomysł na oddolną inicjatywę to już połowa sukcesu. Zazwyczaj w głowach młodych pomysłodawców, poza samym hasłem "zróbmy to!", powstaje co najmniej ogólny zarys planu, który z biegiem czasu rozrasta się o kolejne szczegóły. Składają się one na konkretną całość. W efekcie powstaje szczegółowy plan i scenariusz gotowy do realizacji.

Skąd wziąć na to środki?

Gdy mamy już konkretny plan działania, zazwyczaj pojawia się dylemat: "skąd wziąć na to pieniądze?". Zwykle niewielkie, lokalne inicjatywy, nie wiążą się z dużymi kosztami, jednak dla zaangażowanych społecznie młodych osób, które działają "non profit" w ramach grup nieformalnych czy organizacji pozarządowych, jest to przeszkoda nie do przeskoczenia. I to właśnie z myślą o nich powstał Program Społecznik, dzięki któremu można pozyskać mikrodotacje do 4 tysięcy złotych, lub większe środki dla Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich, gdzie można otrzymać dofinansowanie nawet do 10 tysięcy złotych.

Jakie inicjatywy można zgłosić do Programu Społecznik?

Z jakim pomysłem można zgłosić się do Programu Społecznik? Dosłownie z każdym, który może pozytywnie wpłynąć na nasze otoczenie i poprawić jakość naszego życia. Mogą to być działania związane z ekologią, zdrowym stylem życia, turystyką czy edukacją. Wachlarz działań jest w tym przypadku bardzo szeroki i obejmuje w szczególności:

  • nowe technologie i innowacje;
  • edukację, politykę klimatyczną;
  • inicjatywy oddolne – działania wolontarystyczne;
  • walkę z wykluczeniem społecznym;
  • rozwój osobisty, rozwój postaw przedsiębiorczych;
  • aktywność obywatelską.

Co już się udało zrobić?

W ostatnim czasie, w ramach Programu Społecznik, udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw. Podczas charytatywnej akcji "Mikołajki w Wałczu" udało się przygotować 350 paczek dla najmłodszych mieszkańców Wałcza i okolic. W ramach inicjatywy "Serce na nakrętki", przy przedszkolu na szczecińskim osiedlu Majowym stanęło ogromne serce, do którego mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe nakrętki, z których dochód będzie zasilał budżet placówki. Projekt "GraffitiJam" w Szczecinku promował aktywność fizyczną oraz kreatywne formy spędzania czasu wolnego, poprzez uprawianie takich dyscyplin jak jazda na deskorolce, hulajnodze czy gatunkiem twórczości artystycznej szerzej znanym jako graffiti. Widzowie mogli zobaczyć jak powstają efektowne murale, a najmłodsi spróbować swoich sił w malowaniu. Natomiast w ramach inicjatywy "Społecznik na ratunek" wolontariusze pomagali mieszkańcom Kani, szczególnie seniorom i osobom samotnym w trudnym okresie pandemii. Zaopatrywali ich m.in. w środki ochrony osobistej - tak ważne w czasach zagrożenia zdrowia.

To zaledwie niewielki ułamek tego, co już się udało i co można zdziałać w ramach Programu Społecznik. Jak widać na powyższych przykładach, projekty mogą dotyczyć najróżniejszych dziedzin życia i różnych grup wiekowych. Możliwości są więc nieograniczone.

Masz pytania?

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się na:

  • stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.: www.wzp.pl w zakładce Program Społecznik,
  • stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. www.spolecznik.karrsa.eu,
  • profilu Programu Społecznik na Facebooku.
Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Mikołajki w Wałczu
Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe Serce na nakrętki
Społecznik 2021

i

Autor: mat. prasowe Graffiti Jam w Szczecinku
Społecznik 2021

i

Autor: mat. prasowe Społecznik na ratunek

Kiedy zgłaszać inicjatywy do Programu Społecznik?

Drugi nabór wniosku do Programu Społecznik 2021 rusza 1 kwietnia i potrwa do 22 kwietnia. Nabór wniosków na mikrodotacje i regionalne inicjatywy obywatelskie prowadzony będzie przy wykorzystaniu generatora wniosków witkac.pl.

Program Społecznik 2021 - stawiamy na EKO!

"Stawiamy na EKO" to jedno z głównych haseł zbliżającego się naboru wniosków. Projekty o charakterze proekologicznym zostaną dodatkowo premiowane. W przypadku wniosków o mikrodotację, każdy projekt wpisujący się w działania proekologiczne otrzyma dodatkowo 5 punktów do średniej z oceny merytorycznej. Natomiast w przypadku Regionalnych Inicjatyw Obywatelskich, każdy projekt wpisujący się w działania proekologiczne otrzyma dodatkowo 50 głosów.

Program Społecznik

i

Autor: mat. prasowe
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany