Pozostały już tylko wspomnienia. Tak wygląda pusty plac po popularnym szczecińskim "Maciusiu" [ZDJĘCIA]

2020-04-20 9:15 gk

Przez dziesiątki lat kształciły się tutaj kolejne pokolenia młodych szczecinian. Jak w każdej szkole, panował tutaj gwar, a wokół budynku biegały grupy dzieci. Pewnego dnia gmach szkoły opustoszał i nastała niepokojąca cisza. Legendarny "Maciuś" przy ulicy Bałuki (wcześniej Obrońców Stalingradu) przeszedł już do historii. Po dawnej szkole w centrum miasta pozostał pusty plac.

Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka funkcjonowała przy ówczesnej ulicy Obrońców Stalingradu od 1960 roku. Potoczna nazwa "Maciuś" pochodziła od imienia głównego bohatera książki patrona szkoły. Przed budynkiem stał również charakterystyczny pomnik Króla Maciusia I.

O tym, że szkoła ma zostać zlikwidowana, mówiło się od lat. Było to związane z wielkimi planami rewitalizacji śródmiejskich kwartałów, której historia sięga lat 90. XX wieku i która nie została dokończona do dnia dzisiejszego. Ostatecznie 2012 roku zdecydowano o zmianie siedziby szkoły. Placówka została przeniesiona na ulicę Rayskiego, a budynek opustoszał.

Przez kilka lat gmach szkoły stał pusty i popadał w coraz większą ruinę. Wielokrotne włamywali się do niego bezdomni i złomiarze. Budynek padał również ofiarą wandali, był również kilkakrotnie podpalany.

Miasto kilka razy przymierzało się do zbycia nieruchomości, jednak udało się to dopiero w 2019 roku. Na początku 2020 roku rozpoczęto rozbiórkę opuszczonego budynku. Obecnie z dawnej szkoły nie pozostało już nic. Budynek zniknął z powierzchni ziemi, a gruz wywieziono.

W przyszłości w miejscu dawnego "Maciusia" mają powstać nowe budynki mieszkalno-usługowe. Ich wygląd i funkcja budzą wiele emocji. Części szczecinian nie podoba się m.in. to, że formą nie będą nawiązywać do okolicznej zabudowy, a dość atrakcyjna część Śródmieścia stanie się kolejnym osiedlem-sypialnią, z "apartamentami" o wielkości przeciętnych kawalerek.

Jak będzie w rzeczywistości? Okaże się w ciągu najbliższych kilku lat.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE