Poznaj 5 niezwykłych sal koncertowych Europy! Przyjdź na wystawę do Filharmonii! [GALERIA ZDJĘĆ]

2016-06-16 12:49

O tym, że nowy gmach szczecińskiej filharmonii jest budynkiem wyjątkowym, nie trzeba nikogo przekonywać. Nie bez powodu stanie się miejscem, w którym zaprezentowane zostaną najpiękniejsze sale koncertowe Europy.

22 czerwca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zostanie otwarta wystawa "Architektura Muzyką Przestrzeni", w ramach której zaprezentowana zostanie architektoniczna analiza pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy (w Szczecinie, Oslo, Blaibach, Reykjaviku i Porto) oraz niezwykłe dzieło sztuki powstałe w hołdzie dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.

W ubiegłym roku szczeciński budynek autorstwa Estudio Barozzi Veiga uhonorowany został europejską nagrodą im. Miesa van der Rohe. Stało się to impulsem do stworzenia właśnie w tym miejscu dedykowanej architekturze i muzyce wystawy, bowiem zdaniem dyrektor Filharmonii Doroty Serwy "Odwaga i konsekwencja w kształtowaniu formy tego budynku, w połączeniu z wyjątkową starannością w zakresie detalu jest dla nas niezmiennie inspiracją do kreowania nowatorskich projektów i podejmowania kolejnych wyzwań artystycznych".

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Projekt "Architektura Muzyką Przestrzeni", którego kuratorem jest Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, krytyk architektury, a jednocześnie juror i ekspert nagrody im. Miesa van der Rohe przebiega dwutorowo – z jednej strony w formie fotograficznej  dokumentacji i rzeczowej analizy, z drugiej jako działania artystyczne zmierzające do ujawnienia transcendentnego fenomenu architektury ("thought forms") bowiem - jak twierdzi kuratorka - "wybitne dzieło architektury emanuje swego rodzaju aurą, wymykającą się zwykłemu ludzkiemu doświadczeniu".

Architektura Muzyką Przestrzeni

i

Autor: mat. organizatora Architektura Muzyką Przestrzeni

Architektoniczną analizę pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy przedstawi jeden z najbardziej znanych polskich architektów - Robert Konieczny, twórca przyległego do Filharmonii w Szczecinie, zaliczanego do najlepszych przestrzeni publicznych w Europie Centrum Dialogu Przełomy. Współpraca uznanego grafika Edgara Bąka zapewnia wysoką jakość wizualną wystawy, a unikalne brzmienia Filharmonii i jej transcendentny obraz przedstawi artystka Katarzyna Krakowiak, wielokrotnie nagradzana za prace z dziedziny rzeźby, architektury i dźwięku.

Wernisaż odbędzie się 22 czerwca 2016 r. o godz. 20:00 w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Wystawę będzie można podziwiać w dniach 23 czerwca – 10 września 2016 r.

Przeczytaj również: Festiwal inSPIRACJE powraca po rocznej przerwie. Co zobaczymy? Kto wystąpi? [PROGRAM, ATRAKCJE, WIDEO]