Końca nie widać!

Popularny wśród Polaków aquapark wciąż zamknięty po katastrofie budowlanej. Kiedy koniec odbudowy?

2023-08-10 13:52

To jedno z ulubionych miejsc odwiedzanych przez Polaków. Niestety od ponad dwóch lat pozostaje zamknięte na głucho. Najpierw pandemia, a potem katastrofa budowlana sprawiła, że popularny park wodny został całkowicie wyłączony z użytku. Prace budowlane mające na celu przywrócenie jego funkcjonalności wciąż trwają i trudno mówić o ich szybkim zakończeniu. Kiedy znów będzie można wybrać się do aquaparku w przygranicznym Schwedt?

"Pechowy" aquapark w Schwedt

Park wodny AquariUM w położonej tuż przy polsko-niemieckiej granicy miejscowości Schwedt był od lat miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Szczecina i zachodniej części regionu. Był nie tylko bardziej kameralną i - co ciekawe - tańszą alternatywą dla gryfińskiej "Laguny". Polacy chętnie odwiedzali go także przy okazji zakupów w znajdujących się dosłownie "po sąsiedzku" galeriach handlowych.

Zła passa zaczęła się wraz z nastaniem pandemii koronawirusa, gdy ze względu na obostrzenia obiekt został zamknięty. Latem 2021 roku zamierzano go ponownie otworzyć, jednak te plany zaprzepaściło kolejne niespodziewane zdarzenie. W lipcu 2021 roku, podczas prac remontowych doszło do katastrofy budowlanej. Zawalił się dach nad częścią z basenem sportowym. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Wprawdzie na terenie aquaparku działała w tym momencie restauracja, jednak znajdowała się ona w zupełnie innej części kompleksu.

"Odpowiedzialni pracownicy grupy firm Stadtwerke Schwedt, w towarzystwie ekspertów budowlanych, mogli po raz pierwszy po zawaleniu dokonać oględzin miejsca wypadku. Pierwsze wrażenia potwierdziły oczywistość: uszkodzenia konstrukcji na terenie basenu sportowego są ogromne" - informowała w lipcu 2021 roku administracja AquariUM Schwedt.

Opóźnienia na placu budowy

Początkowo zapewniano, że otwarcie części rekreacyjnej i strefy saun nastąpi w ciągu kilku kolejnych dni. Okazało się jednak, że na ten moment będzie trzeba poczekać co najmniej kilka tygodni, a może nawet kilka miesięcy. Od tego momentu minęły już ponad dwa lata.

Okazało się bowiem, że uszkodzenia były na tyle poważne, że konieczna była wręcz budowa hali basenowej od podstaw. Zmianie uległ również projekt, który zakładał budowę bardziej wytrzymałej, stalowej konstrukcji dachu.

Zmiana projektu, a także różne inne przyczyny związane m.in. z pandemią i kryzysem wywołanym wojną na Ukrainie, sprawiły że prace przy odbudowie zniszczonej części aquaparku znacznie się opóźniły, a kolejne terminy zakończenia inwestycji były wciąż przesuwane w czasie. Jeszcze całkiem niedawno zapowiadano, że pierwsi goście będą mogli skorzystać z kompleksu w drugiej połowie 2023 roku. Tak się jednak nie stało.

Kiedy ponowne otwarcie?

Mimo, iż hala basenowa została już odbudowana i pokryta nowym dachem, do zrobienia pozostało jeszcze bardzo dużo. Przed ekipami budowlanymi kolejne etapy robót, związane m.in. z tynkowaniem, układaniem glazury, instalacją i innymi pracami wykończeniowymi, które są zazwyczaj bardzo czasochłonne. Wszystko wskazuje więc na to, że w optymistycznym wariancie, aquapark w Schwedt przyjmie pierwszych gości nie wcześniej niż pod koniec 2024 roku.

O postępach prac budowlanych aquapark informuje na bieżąco na swoim profilu na Facebooku.

Sonda
Lubisz chodzić do aquaparku?
Ile kosztuje polskie piwo w Niemczech?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany