
Do zdarzenia doszło w Kołbaskowie (woj. zachodniopomorskie). Matka przewoziła swoje półroczne dziecko samochodem. W pewnym momencie, pojazd samoczynnie się zamknął, a niemowlę zostało uwięzione w środku. Na zewnątrz panowała wysoka temperatura, więc liczyła się dosłownie każda minuta. Auto z każdą chwilą mogło nagrzać się, zagrażając życiu i zdrowiu znajdującemu się w środku dziecku.
Kobieta nie wpadła w panikę, natychmiast zadzwoniła po pomoc. Na miejsce przybyli policjanci z posterunku w Kołbaskowie i uwolnili malucha ze śmiertelnej pułapki, wybijając szybę w aucie. Dziecko nie wymagało opieki medycznej.
Polecany artykuł:
Dziecko w nagrzanym samochodzie - jak reagować?
Samochód pozostawiony na nasłonecznionym parkingu rozgrzewa się błyskawicznie. Nawet, gdy temperatura powietrza wydaje się niezbyt wysoka, gdyż ledwie przekracza 20 stopni, promienie słoneczne rozgrzewają pojazd i jego wnętrze bardzo szybko. W zamkniętym samochodzie temperatura może wzrosnąć nawet do 50-60 stopni, co jest realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Gdy widzimy dziecko zamknięte w rozgrzanym samochodzie, reagujmy natychmiast! Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Po kolei wykonuj następujące czynności:
- Zapukaj w szybę lub w dach, zawołaj dziecko i sprawdź czy reaguje
- Sprawdź czy drzwi są otwarte, spróbuj je otworzyć. Sprawdź również czy uda się otworzyć bagażnik.
- Jeśli te sposoby zawiodą, wybij szybę. Pamiętaj, żeby była to szyba najbardziej oddalona od uwięzionego dziecka, tak żeby odłamki szkła nie zrobiły mu krzywdy.
- Po otwarciu samochodu natychmiast wyjmij dziecko na zewnątrz.
- Przenieś dziecko w chłodne i przewiewne, najlepiej zacienione miejsce.
- Zadzwoń na numer 112 i wezwij pomoc.
- Sprawdź czy dziecko oddycha i czy jest przytomne.
- Jeżeli dziecko oddycha, schłodź je, rozbierając i układając w bezpiecznej pozycji.
- W przypadku braku oddechu, rozpocznij resuscytację i kontynuuj ją do odzyskania funkcji życiowych lub przyjazdu pogotowia ratunkowego.
Czy za wybicie szyby grożą konsekwencje?
W wielu takich sytuacjach pojawiają się obawy o konsekwencje prawne wybicia szyby w samochodzie. Czy za uszkodzenie mienia grożą konsekwencje prawne? Nie w tym przypadku. Zgodnie z polskim prawem taka sytuacja jest określana jako stan wyższej konieczności, w tym przypadku ratowania życia i nie grożą z tego tytułu żadne sankcje.
Konsekwencje może za to ponieść osoba, która pozostawiła dziecko w nagrzanym samochodzie, narażając je na utratę zdrowia i życia. Jest to czyn, za który może grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.