Pogoda na sierpień 2024. Temperatura i opady
Sierpień 2024 coraz bliżej, więc pojawia się coraz więcej prognoz długoterminowych na ten miesiąc. Polacy są ciekawi, czy pogoda w sierpniu będzie sprzyjała letnim wyjazdom. Mamy dobre wieści. Patrząc na eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu, przygotowaną przez IMGW, sierpień zapowiada się na miesiąc ciepły, z sumą opadów mieszczącą się w wieloletniej normie. - W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej - informuje IMGW. Oznacza to, że ten, kto nie ma jeszcze urlopowych planów na lato, powinien skorzystać z możliwości wyjazdu w sierpniu.
Również długoterminowa prognoza numeryczna na 5 tygodni potwierdza, że sierpień 2024 nie zapowiada się na chłodniejszy niż w ostatnich latach.
Polecany artykuł:
Co oznaczają pojęcia „powyżej normy”, „poniżej normy” i „w normie”?
W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.
Prognozy długoterminowe sprawdzają się rzadziej niż przewidywania pogody na kilka następnych dni. Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe, jak i z samej różnorodności wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW