Pasjonaci o ekologii. Za nami I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

2020-10-20 12:40

Dlaczego zmiany klimatyczne mają ogromny wpływ na nasze życie? Jaką ważną rolę pełnią drzewa w mieście? Jak możemy wspólnie zadbać o środowisko naturalne? Odpowiedzi na te, oraz wiele innych pytań można było usłyszeć w czwartek, 15 października, podczas I Szczytu Klimatycznego na Pomorzu Zachodnim.

Nie bez powodu, wydarzenie odbyło się w wyjątkowym miejscu - w przestrzeni patio nowego kompleksu Posejdon, zlokalizowanego w samym sercu Szczecina, przy Bramie Portowej - obiektu uznanego za jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce. Prezentacje zaproszonych gości odbywały się na tle gigantycznej "zielonej ściany", co nadało spotkaniu wyjątkowego klimatu.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim był pierwszym takim wydarzeniem w naszym regionie, poświęconym tematyce zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, a także jak można chronić dzikie zwierzęta przed rozwojem cywilizacji i zmianami klimatycznymi. Zaproszeni prelegenci poruszali tak ważne kwestie, jak m.in. zmiany naszych zachowań, by chronić środowisko czy rozwój edukacji ekologicznej. Goście spotkania opowiadali o dobrych nawykach, o tym jak żyć bardziej eko, oszczędniej i zdrowiej. Okazuje się bowiem, że nasze codzienne działania mają wymierny wpływ na poprawę stanu środowiska. Często wystarczy kilka sekund, najmniejsze eko-gesty aby zmienić świat na lepszy.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Spotkanie otworzył marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który między innymi ogłosił zbliżający się rok 2021 Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim.

- Od przyszłego roku zamierzamy jeszcze bardziej intensyfikować działania związane z ochroną środowiska - mówił marszałek. - Głęboko wierzymy w to, że uda nam się, dzięki wspólnej energii was wszystkich, zrobić więcej. Uda nam się osiągać cele bardzo dostrzegalne, ale również zmieniać mentalność naszego społeczeństwa, bo dzisiaj ekologia to nie jest już tylko budowa oczyszczalni ścieków czy zakładów gospodarowania odpadami. Dzisiaj ekologia jest to pewien styl życia. To jest energia odnawialna, zdrowa żywność, nowa forma recyklingu, czyli wykorzystywanie tego, co kiedyś było odpadem, do tego żeby nadać mu nowe życie. Głęboko wierzę w to, że Pomorze Zachodnie utrzyma pozycję lidera środowiskowego w Polsce, ale także będzie liderem w Europie i na świecie.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Stanisław Wziątek – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego

Następnie głos zabrał Stanisław Wziątek, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, który podkreślał, że ekologia to wyzwanie XXI wieku, które musimy pprzyjąć na siebie jako obowiązek i wyzwanie, aby dbać o Ziemię i każdy skrawek zieleni, który nas otacza.

- Ekologia to przede wszystkim filozofia życia, oparta na globalnym myśleniu, ale także oparta na bardzo małych konkretnych krokach, konkretnych działaniach, które realizują pasjonaci z wielkim sercem do ekologii i przyrody - mówił Stanisław Wziątek.

I to właśnie pasjonaci byli głównymi bohaterami spotkania. Jako pierwszy wystąpił Piotr Czypicki, prezes Szczecińskiego Ruchu Miejskiego, inicjator akcji Wędrujących Drzew w Szczecinie, który w kontekście tej inicjatywy mówił o ogromnej roli drzew w mieście i ich wpływie na nasze codzienne życie. Poruszył też problem masowego wycinania drzew w mieście.

- 35 milionów złotych. To jest kwota, jaką w ostatnich dwóch latach wycięto z naszego krajobrazu. O takiej wartości drzewa zniknęły z naszego szczecińskiego landszaftu - mówił. - W większości zupełnie niepotrzebnie.

Piotr Czypicki przytoczył również liczne przykłady z innych miast na świecie, gdzie drzewa pełnią ważne role: chronią przed upałami, hałasem ulicznym i smogiem, a także mają duży wpływ na układ odpornościowy człowieka i jego zdrowie, a w globalnej skali - na klimat.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Piotr Czypicki – Prezes Szczecińskiego Ruchu Miejskiego
I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Magdalena Prieditis – propagatorka metod pracy z ciałem i umysłem w harmonii z naturą

Kolejną prelegentką była Magdalena Prieditis, propagatorka metod pracy z ciałem i umysłem w harmonii z naturą, która poruszyła temat działania sił natury na zdrowie człowieka. Prelegentka opowiedziała również o metodach pracy z ciałem i umysłem, które pozwalają utrzymać bliskość natury, o tym jak istotne dla naszego zdrowia ma np. chodzenie boso czy leżenie na trawie, a także o negatywnych skutkach wszechobecnego betonu na nasze zdrowie, również psychiczne.

O wpływie kontaktu z naturą na nasze zachowania mówiła również kolejna uczestniczka spotkania, Marta Król, twórczyni takich projektów edukacyjnych dla dzieci "Czas na las" czy "Lasy zamiast klasy". Jej zdaniem bliski kontakt z naturą odgrywa istotną rolę w kształtowaniu naszych zachowań i postaw, a także wywoływaniu odpowiednich - pozytywnych emocji. Edukacja leśna ma zbawienny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci, ich zdrowie, a także postrzeganie świata.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Marta Król – twórczyni edukacyjnego projektu dla dzieci „Czas na las”
I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Marzena Białowolska – Fundacja Dzikich Zwierząt

Przyroda to nie tylko flora, ale także fauna. Zwierzęta otaczają nas od niepamiętnych czasów, jednak ich egzystencja zależy od działań człowieka. O tym mówiła m.in. Marzena Białowolska z Fundacji Dzikich Zwierząt, która mówiła m.in. o wpływie ocieplenia klimatu na istnienie poszczególnych gatunków zwierząt, a także o tym jak duży wpływ na ekosystem może mieć wprowadzanie na polski rynek obcych gatunków zwierząt, czego przykładem mogą być... żółwie, kupowane w sklepach zoologicznych. To właśnie te zwierzęta, które naturalnie nie występowały w Polsce, obecnie coraz liczniej żyją na wolności i zagrażają rodzimym gatunkom.

Zdaniem Marzeny Białowolskiej, bardzo negatywną rolę w świecie zwierząt odgrywają również stosowane przez człowieka pestycydy i wszechobecna chemia. Podczas prezentacji został poruszony również ważny problem wypalania traw, który nie tylko jest nielegalny, ale także bardzo szkodliwy dla środowiska.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Joanna Glogaza – blogerka i autorka książek o odpowiedzialnej modzie

Okazuje się, że moda ma wiele wspólnego z ekologią. Mówiła o tym Joanna Glogaza, blogerka i autorka książek o odpowiedzialnej modzie. Tematem prelekcji była tzw. "eco-ściema" lub "greenwashing", czyli praktyki firm odzieżowych i kosmetycznych, które na pierwszy rzut oka wydają się ekologiczne, a tak naprawdę z ekologią mają niewiele wspólnego.

Temat mody kontynuowała Paulina Domek, założycielka inicjatywy "Gadki Szmatki", która tłumaczyła jak dobrze zarządzać własną szafą w stylu eko i o tym jak ważny w tej dziedzinie jest recykling, który nie tylko ma istotny wpływ na otaczający nas świat, ale także może być dobrą zabawą. Prelegentka poruszyła również bardzo ważną kwestię wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Paulina Domek – założycielka inicjatywy „Gadki Szmatki”
I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Daniel Krępa – projekt „Human Waste Zone”

Kolejnym prelegentem był Daniel Krępa, który opowiedział o projekcie "Human Waste Zone", czyli spontanicznej i oddolnej akcji sprzątania terenów zielonych. Okazuje się, że wystarczy zebrać się w kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, wziąć worek na śmieci, wybrać się do lasu... i go posprzątać! Efekty są naprawdę wymierne - nie tylko dla estetyki, ale przede wszystkim dla środowiska. W lasach pod Szczecinem znajdują się bowiem ogromne ilości śmieci. Niektóre zalegają już od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat.

Zmiany klimatyczne dotykają każdego człowieka i prowadzą często do ogromnych ludzkich tragedii. Skutki katastrofy klimatycznej mogą być fatalne w skutkach. Jak rozwiązać ten problem? Tę dość istotną kwestię poruszyła Karolina Białczewska z Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Karolina Białczewska - Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

i

Autor: Alicja Zborowska Seniorki z Nowego Warpna – „Precz z folią”

Jako ostatnie, na scenie pojawiły się seniorki z Nowego Warpna, inicjatorki akcji "Precz z folią", które poruszyły bardzo ważną kwestię, a mianowicie o tym, że aktywnym w dziedzinie ekologii można być niezależnie od wieku. Sprzątają lasy wokół swojego miasteczka, sadzą drzewa, szyją ekologiczne torby, a także tak bardzo potrzebne w dobie pandemii maseczki. Dlaczego właśnie torby? Są nie tylko bardzo estetyczne, ale przede wszystkim są świetną alternatywą dla folii, która jest prawdziwą plagą i jednym z największych wrogów środowiska.

Panie zaapelowały do turystów odwiedzających malownicze Nowe Warpno, by dbali o nie, a przede wszystkim, żeby nie śmiecili.

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim był transmitowany na żywo na profilu Pomorze Zachodnie News na Facebooku. Zapis całego wydarzenia można obejrzeć poniżej:

Artykuł sponsorowany