ZUS w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Pandemia nie stanęła na przeszkodzie. W Zachodniopomorskiem przybywa cudzoziemców

2021-01-29 8:18

W 2020 roku, pomimo trudności związanych z pandemią koronawirusa, liczba cudzoziemców w Zachodniopomorskiem wzrosła - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na koniec ubiegłego roku w województwie zachodniopomorskim było niemal 33 tysiące cudzoziemców, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS. Od maja 2020 roku przybyło ich prawie 5,5 tysiąca. W grudniu 2020 r. zgłoszono w regionie więcej obcokrajowców, niż w okresie przed pandemią, czyli w lutym 2020 r.

- Niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w naszym regionie w 2020 roku miała epidemia COVID-19 - tłumaczy Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS w województwie zachodniopomorskim. - Na koniec lutego, czyli jeszcze przed ogłoszeniem epidemii było ich 29,5 tysiąca. Do maja liczba obcokrajowców spadła do prawie 27,5 tysiąca. Koniec roku przyniósł jednak znaczny wzrost liczby obcokrajowców – w rejestrach ZUS jest ich 32,8 tysiąca.

Zobacz też: Police: O mało nie zderzył się z radiowozem, a potem próbował oszukać alkomat. Sam nie mógł uwierzyć w liczbę promili!

W całym kraju na koniec 2020 r. pracowników spoza Polski zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS było 725 tysięcy. W porównaniu do trzeciego kwartału przybyło ich niemal 36 tysięcy.

Najliczniejszą grupą obcokrajowców zgłoszonych w ZUS na Pomorzu Zachodnim wciąż są obywatele Ukrainy.

- Na koniec zeszłego roku było ich niemal 26 tysięcy, w Szczecinie ponad 20 tys., w Koszalinie 5,6 tys. - dodaje rzecznik ZUS. - Również w kraju najwięcej zatrudnionych jest Ukraińców - 532,5 tysiąca.

Zobacz też: Ranking Liceów i Techników "Perspektywy 2021". Jak w tym roku wypadły szczecińskie szkoły?

Spośród prawie 33 tysięcy cudzoziemców, zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w Zachodniopomorskiem, 19 tys. to pracownicy, a 881 osób prowadzi własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na innego rodzaju umowach, np. umowach zlecenia.

Sonda
Czy uważasz, że rząd powinien znieść wiek emerytalny zastępując go stażem pracy?
ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu
Nasi Partnerzy polecają