Przetrwał ponad 50 lat

Obalili relikt PRL w dniu komunistycznego święta. Pomnik w Nowogardzie runął z wielkim hukiem

Z mapy Pomorza Zachodniego zniknął kolejny relikt komunizmu. W poniedziałek, 22 lipca, na pl. Wolności wyburzono "Pomnik Kombatantom Rzeczpospolitej Polskie", znany wcześniej jako "Pomnik Braterstwa Broni". Obelisk przetrwał w tym miejscu ponad 50 lat. Data zburzenia pomnika nie jest przypadkowa

Pomnik stał przy Urzędzie Miejskim w Nowogardzie. Pod nazwą „Braterstwa Broni” powstał z inicjatywy lokalnych działaczy partyjnych. Odsłonięto go 7 listopada 1972 r., w 55. rocznicę wybuchu rewolucji październikowej i 50. rocznicę powstania ZSRR. Rzeźba przedstawiała dwóch średniowiecznych rycerzy i dwóch żołnierzy - czerwonoarmistę i żołnierza tzw. Ludowego Wojska Polskiego.

Operacji burzenia pomnika przyglądało się kilkuset mieszkańców miasta. W wydarzeniu uczestniczył również burmistrz Nowogardu Michał Wiatr oraz posłowie PiS: Zbigniew Bogucki, Artur Szałabawka i Dariusz Matecki. Gościem honorowym uroczystości był prezes IPN dr Karol Nawrocki. Około godz. 13:30 obelisk runął pod naporem koparki. W tym momencie rozległy się brawa.

Burmistrz Nowogardu zapowiedział, że w miejscu pomnika już niedługo powstanie fontanna.

Data usunięcia pomnika jest nieprzypadkowa. 22 lipca był najważniejszym komunistycznym świętem w PRL, obchodzonym jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski” w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

Usuwanie komunistycznych pomników z przestrzeni polskich miast i mniejszych miejscowości odbywa się na podstawie ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników.

Quiz. Kulinarne gadżety z PRL-u. Jeżeli ich nie używałeś, nie masz tu czego szukać!

Pytanie 1 z 10
Przyrządzanie niektórych potraw ułatwiał prodiż. Do czego służył?
Nasi Partnerzy polecają