Nowoczesny mammograf w szczecińskim WOMP. Będzie więcej badań

i

Autor: Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Szczecinie

Nowoczesny mammograf w szczecińskim WOMP. Będzie więcej badań

2021-12-29 12:58

Dzięki temu urządzeniu będzie można wykonywać więcej badań profilaktycznych pod kątem nowotworów piersi. Nowoczesny mammograf trafił do przychodni Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy przy ul. Bolesława Śmiałego w Szczecinie.

Nowoczesny mammograf cyfrowy zastąpił aparat analogowy. Dzięki temu będzie można przebadać większą liczbę pacjentek i zwiększyć skuteczność prowadzonych badań przesiewowych.

- Na analogowym urządzeniu w przychodni wykonywano około 1250 takich badań rocznie, mammograf cyfrowy pozwoli na przebadanie ok. 1500 kobiet w takim samym okresie - informuje Natalia Andruczyk, rzeczniczka WOMP.

Urządzenie jest też bezpieczniejsze, ponieważ podczas badania wykorzystywana jest ograniczona dawka promieniowania. Przetworzony obraz w czasie rzeczywistym wysyłany jest do gabinetu, w którym lekarz przygotowuje opis.

- Tak precyzyjna analiza obrazu umożliwia wskazanie nawet bardzo wczesnych zmian w tkankach - dodaje Natalia Andruczyk.

Czytaj też: Antyszczepionkowcy nie cofną się przed niczym. "Pochowali mnie za życia!"

Darmowe badania

Mammograf został zakupiony w ramach programu "Narodowa Strategia Onkologiczna" ze środków budżetu państwa. Urządzenie kosztowało prawie 600 tysięcy złotych, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 566 tysięcy złotych. Aparat będzie wykorzystywany do skriningowego badania pacjentek w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały takiego badania przez ostatnie dwa lata. Dodatkowo na badanie będą mogły zgłosić się pacjentki ze skierowaniem od ginekologa lub onkologa.

Rejestracja do poradni mammograficznej w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33 w Szczecinie czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00. Na badanie można zapisać się dzwoniąc pod numer telefonu: 91 43 49 205 lub 91 43 49 199

Rak piersi zabija kobiety

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Pierwszym objawem raka mogą być małe skupiska mikrozwapnień, niewidoczne w badaniu USG. Szczególnie ważne są badania mammograficzne u kobiet z chorobami tarczycy, ponieważ mikrozwapnienia i zmiany ogniskowe występują u nich znacznie wcześniej. Panie powinny poddawać się regularnym badaniom mammograficznym: od 40 roku życia ze skierowaniem z Poradni Onkologicznej lub Ginekologicznej oraz raz na dwa lata w przypadku kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia w ramach programu.

Rak piersi stanowi około 23 procent wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14 procent zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50. roku życia.

Czytaj też: Wjechali terenowym autem na lód. Totalna głupota! Na co oni liczyli?! [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy regularnie badasz piersi?
Jak rozpoznać raka piersi?