Krzyże i szubienice

Nowe latarnie na alei Wojska Polskiego. Mieszkańcy mają makabryczne skojarzenia

2023-03-01 12:26

Przebudowa śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego trwa już od blisko półtora roku. Chociaż do końca prac sporo jeszcze pozostało, niemal każdego dnia można zauważyć jakieś zmiany. Wiele z nich budzi sporo emocji. Ostatnio mocno "oberwało się" nowym latarniom, które ustawiono wzdłuż szerokiego chodnika nieopodal placu Zgody. Mieszkańcy raczej nie mają pozytywnych skojarzeń.

Nowe latarnie pojawiły się w ostatnich dniach w rejonie wieżowców stojących w rejonie placu Zgody. Po przebudowie w tym miejscu będzie bardzo szeroki chodnik, zieleń i mała architektura. Chodniki są już w większości gotowe, przygotowywane jest miejsce pod nasadzenia, pojawiły się również latarnie, które mają oświetlać ciąg pieszy. I to właśnie one wywołały niemałe zamieszanie.

"Golgota", "droga krzyżowa" i "szubienice"

Wielu mieszkańców ma przeważnie dość makabryczne skojarzenia związane z nowymi elementami małej architektury. Stalowe konstrukcje w kształcie litery "T" kojarzą im się z najbardziej znanymi narzędziami tortur, a mianowicie - szubienicami i krzyżami, o czym świadczą liczne komentarze w mediach społecznościowych.

"Źle mi się kojarzy."

"Golgota."

"Wygląda jak droga krzyżowa."

"Ciekawa i wielofunkcyjna konstrukcja. Można kogoś ukrzyżować lub powiesić i to z podświetleniem."

"Kojarzy mi się z szubienicą."

"To szubienice! Nareszcie będzie rozliczenie przed wyborami!"

"Brakuje jeszcze ciał i będzie wyglądać jak droga do Rzymu po upadku Spartakusa."

"To na potrzeby inkwizycji, stosy są w projekcie 50 m dalej."

- czytamy m.in. w komentarzach na Facebooku.

"Krzyże Beksińskiego"

O krok dalej poszli administratorzy facebookowego profilu "Architektura w Szczecinie", który porównali nowe latarnie z charakterystycznymi krzyżami z mrocznych obrazów Zdzisława Beksińskiego.

"Krzyże Beksińskiego pojawiają się na al. Wojska Polskiego w Szczecinie" - czytamy w opisie zdjęć.

Rzeczywiście widać podobieństwo. Tragicznie zmarły artysta w wielu swoich pracach poruszał tematykę śmierci, na licznych obrazach jego autorstwa widnieją charakterystyczne krzyże w kształcie litery "T", które do złudzenia przypominają nowe latarnie z alei Wojska Polskiego.

Sonda
Co sądzisz o estetyce w Szczecinie?
Tory tramwajowe wracają na aleję Wojska Polskiego