Ostatecznie, po merytorycznej i formalnej weryfikacji wniosków, na liście Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2025 znalazły się 103 projekty lokalne i 18 propozycji w kategorii „Zielone SBO”. Głosowanie zaplanowano od 1 do 16 października 2024 r.
Wśród zadań do realizacji, o które zabiegają mieszkańcy, znaleźć można:
- remonty boisk i placów zabaw,
- budowy odcinków ścieżek rowerowych, wybiegów dla psów, siłowni pod chmurką, podziemnych śmietników,
- zwiększenie liczby miejsc postojowych przy kilku ulicach,
- budowę tzw. zielonych parkingów i nowych stacji roweru miejskiego.
Chce posadzić jedną lipę. Jako symbol uderzający w miejskich radnych Szczecina
Uwagę przykuwa, znajdujący się wśród "zielonych" projektów, pomysł... zasadzenia jednego drzewa przy ul. Arkońskiej. A konkretniej - lipy. Sam projekt zatytułowany jest intrygująco: "Stop politykom zawłaszczającym pieniądze obywateli. Lipa SBO".
- Lipą oprócz gatunku drzewa nazywane jest także coś ściemnionego, oszukanego i polegającego na wykiwaniu osoby lub grupy osób. Przez szczecińskich radnych miejskich, tak właśnie jest z SBO. Miały być to pieniądze dla obywateli, dzięki którym zwykły mieszkaniec miasta mógłby zrealizować swój pomysł. Niestety instrument ten obsiedli politycy (zwłaszcza z Platformy Obywatelskiej, jak pokazuje analiza wniosków z poprzednich lat) i cynicznie wykorzystują jako narzędzie swojej promocji - pisze w uzasadnieniu autor projektu.
Na realizację projektów lokalnych przeznaczone jest 12 mln 40 tys. zł. Na projekty "zielone" - 5 mln 160 tys. zł.
- Ponad 17 milionów złotych to jeden procent rocznych dochodów miasta. Nie jest to mało - ocenia w rozmowie z PAP Sylwia Cyza-Słomska z Centrum Informacji Miasta UM Szczecin.
Każdy może oddać dwa głosy. To banalnie proste
Głosowanie na projekty SBO 2025 rozpocznie się w południe 1 października 2024 r. Potrwa do 16 października. Głos może oddać każdy, kto zadeklaruje się jako mieszkaniec Szczecina. Wypełnia się prosty formularz na stronie SBO i składa oświadczenie. Zagłosować można na jeden projekt lokalny i jeden „zielony”.
Ciąg dalszy artykułu pod galerią: Koty ze szczecińskiego schroniska czekają na nowy dom
Pierwsza edycja SBO została przeprowadzona w 2013 r. W ubiegłorocznej było 26 tysięcy głosujących, oddano ponad 50 tysięcy głosów na 149 projektów.
Jak to robią inni? Polskie miasta kipią pomysłami
Prace nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim są mocno zaawansowane w wielu miastach. Przyglądamy się temu w "Super Expressie" od kilku tygodni. Podpowiadamy - by porównać pomysły mieszkańców z innych części kraju oraz kwoty, jakie są tam przeznaczone na budżety obywatelskie, a także sprawdzić, na jakim etapie jest dzielenie wspólnych pieniędzy, wystarczy zajrzeć tu:
- Zielona Góra
- Rzeszów
- Poznań
- Lublin
- Kraków
- Toruń
- Opole
- Kielce
- Gorzów
- Białystok
- Wałbrzych
- Kalisz
- Konin
- Katowice