Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie

i

Autor: krapalm / CC0 / pixabay.com, mat. policji Oszuści podszywają się pod firmy kurierskie

Mieszkańcy Szczecina masowo otrzymują takie SMS-y. To może być oszustwo!

2022-06-15 9:51

"Kreatywność" przestępców zdaje się nie mieć granic. Co chwilę pojawiają się nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Najczęściej spotykanym oszustwem telefonicznym wciąż jest metoda "na wnuczka", jednak w ostatnim czasie nasiliły się próby naciągania na SMS-y. W ostatnim tygodniu wielu mieszkańców Szczecina otrzymało wiadomości z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki kurierskiej. Policjanci ostrzegają: to może być oszustwo!

Jak informuje Komenda Miejska Policji w Szczecinie, użytkownicy telefonów są nękani coraz większą liczbą fałszywych SMS-ów z informacją o paczkach lub innych przesyłkach. Są to oszustwa, które mają na celu wykradzenie danych lub pieniędzy ofiar. W ostatnim tygodniu zjawisko znacznie nasiliło się w Szczecinie. Wielu mieszkańców otrzymało wiadomości od nadawców podszywających się pod firmy kurierskie.

Tego typu wiadomości łączy jedno. Fałszywe SMS-y o dostawach paczek zazwyczaj zawierają informację o opóźnieniach czy problemach z dostarczeniem przesyłek. Do krótkiej treści dołączony jest link. Jego kliknięcie czy dotknięcie spowoduje przekierowanie ofiary na jedną z fałszywych stron przygotowywanych przez cyberprzestępców. To w tym miejscu będą próbować wykraść dane lub oszczędności zgromadzone na koncie bankowym.

Czytaj też: Amelka i Sebastian wypadli z 9. piętra wieżowca w Koszalinie. Matka stanie przed sądem

Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Trzeba po prostu zachować zdwojoną czujność.

"Pamiętajmy, że firmy kurierskie nigdy nie będą prosiły nas na przykład o dopłatę do dostawy paczki. To stary trick oszustów, którego celem jest pozbawienie ofiary pieniędzy. Pamiętajmy, aby dokładnie czytać wiadomości i nie reagować na te, które zawierają w treści podejrzane linki oraz zwracajcie uwagę na konstrukcję treści wiadomości – brak polskich liter diakrytycznych, takich jak: „ó”, „ą”, „ź”, „ć” to niemal stuprocentowa pewność, że autorem SMS-a są oszuści!"

- informuje szczecińska policja.

Sonda
Padłeś kiedyś ofiarą oszustwa internetowego?
Zgłosiła na policję oszustwo, ale nadal wierzy, że pomaga przyjacielowi z internetu
Nasi Partnerzy polecają