Zostanie ocalona?

Mało kto o niej wie. Perełka ukryta za kratami z szansą na lepszy los

2023-07-14 13:40

Znajduje się w ścisłym centrum Szczecina, jednak jest ukryta za grubymi kratami i zniszczona przez wandali. Mowa o wiekowej ceramicznej mozaice w przejściu znajdującym się w piętrowym pawilonie przy al. Jana Pawła II, tuż obok pl. Żołnierza i pl. Adamowicza. Wkrótce budynki mają zniknąć z krajobrazu miasta, jednak wszystko wskazuje na to, że to wyjątkowe dzieło przetrwa i zostanie pozostawione dla potomnych.

Mozaiki są dość charakterystycznym elementem szczecińskiego krajobrazu. Ta dość prosta i niedroga forma sztuki była bardzo popularna w latach 60. i 70., a obecnie przeżywa swój renesans. Wielu mieszkańców dobrze kojarzy m.in. mozaikę na budynku dawnego kina "Kosmos" czy wielką mozaikową mapę regionu w holu szczecińskiego dworca. W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców powstały kolejne takie dzieła, m.in. w podwórkach przy ul. Bałuki czy al. Wojska Polskiego.

Piętrowe budynki przy al. Jana Pawła II, gdzie mieści się biblioteka miejska i w miejscu dawnego "Świata Dziecka" mają zostać w przyszłości zburzone i zastąpione bardziej reprezentacyjną, śródmiejską zabudową. Przyszłym losem mozaiki wkomponowanej w ścianę pawilonu w przejściu między al. Jana Pawła II i ulicą Bałuki zainteresował się radny Patryk Jaskulski, który wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta miasta.

"W Szczecinie zinwentaryzowanych jest ponad 130 kompozycji dekoracyjnych, które są mozaikami bądź kolażami z mozaiką. Są one niewątpliwie atutem i ciekawostką miasta, dziedzictwem powojennego i Polskiego Szczecina. Warto również przypomnieć, że miasto w ostatnim czasie zdecydowało się na zachowanie mozaiki Sławomira Lewińskiego w przebudowywanym budynku Szczecińskiego Domu Sportu. Tym samym zachowanie mozaiki przy pl. Adamowicza byłoby konsekwentnym działaniem miasta" - czytamy w interpelacji radnego Jaskulskiego.

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Daniel Wacinkiewicz, który podkreśla, że mozaika nie jest objęta ochroną konserwatorską, ale stanowi "ciekawy i wartościowy akcent plastyczny o znaczeniu lokalnym, charakterystyczny dla sposobu dekorowania gmachów użyteczności publicznej i budynków handlowych powstałych w latach 60. i 70. XX w.". Dodaje jednak, że mozaika pozostanie na swoim miejscu jako element nowej zabudowy.

"Mozaika znajduje się w kompleksie pawilonów zlokalizowanych przy reprezentacyjnym Złotym Szlaku, który prowadzi przez miasto aż do terenów zieloni, lasów i parków. W opracowywanym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Centrum - Plac Adamowicza" w Szczecinie dwukondygnacyjna zabudowa wskazana zostanie do likwidacji i zastąpiona zabudową obrzeżną wraz z odtworzeniem mozaiki w realizowanej nowej inwestycji" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Wszystko wskazuje więc na to, że charakterystyczny element dekoracyjny - w zupełnie nowej i bardziej estetycznej oprawie - nadal będzie cieszył oczy mieszkańców i turystów odwiedzających Szczecin.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać jeszcze więcej kolorowych mozaik?
Mozaikowy alfabet na jednym ze szczecińskich podwórek. Każda litera ma ważne znaczenie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany