To zupełna nowość w polskim wojsku. W Polsce rusza Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa. Kto może zostać żołnierzem? Jakie trzeba spełnić warunki? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas pikników, które zostaną zorganizowane w całym kraju już w najbliższą sobotę, 21 maja. Na Pomorzu Zachodnim odbędą się dwa takie wydarzenia - w Stargardzie i Wałczu.
Hasłem przewodnim wydarzenia będzie "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej".
- Pierwszy z nich realizowany będzie w Stargardzie na Rynku Staromiejskim, a drugi w Wałczu na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – mówi płk Mariusz Pietraszek, Szef Ośrodka Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie.
Początek o godz. 11:00. Na odwiedzających czekają liczne atrakcje. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego między innymi z 12. Brygady Zmechanizowanej, czy 5. Pułku Inżynieryjnego, odwiedzający piknik będą mogli skosztować także legendarnej żołnierskiej grochówki, a także wysłuchać koncertu orkiestry wojskowej.
W czasie trwania pikników działalność prowadzić będą także punkty rekrutacyjne. Osoby zainteresowane uzyskają w nich szczegółowe informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu będzie można także wypełnić wniosek o powołanie do niej.
- Poza piknikami na terenie województwa zachodniopomorskiego, będzie także działać w tym dniu pięć mobilnych punktów rekrutacyjnych - w Darłowie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Choszcznie i Policach. W nich także osoby zainteresowane dobrowolną zasadniczą służbą wojskową będą mogły otrzymać wyczerpujące informacje na jej temat. Ponadto będą one mogły złożyć wniosek będący akcesem do jej pełnienia – dodaje płk Pietraszek.
Jak wygląda Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa?
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz tej dobrowolnej formy służby będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Warto dodać, że dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa - nabór
- Wejdź na portal rekrutacyjny zostanzolnierzem.pl i podaj niezbędne dane . Wniosek o powołanie możesz też złożyć podczas kwalifikacji wojskowej oraz w dowolnym Wojskowym Centrum Rekrutacji w całej Polsce .
- Czekaj na kontakt od wojskowych rekruterów – poinformują Cię o terminie i miejscu stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacji .
- W WCR w ciągu maksymalnie 2 dni przejdziesz niezbędne procedury naboru, w tym rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz badanie lekarskie .
- Jeśli pomyślnie ukończysz ten etap, otrzymasz kartę powołania na szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej .
Kto może zostać żołnierzem Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej?
Musisz spełnić następujące wymagania:
- wiek minimum 18 lat
- polskie obywatelstwo
- nieposzlakowana opinia
- zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby wojskowej
- niekaralność za przestępstwo umyślne
- odpowiednie wykształcenie:
- do korpusu szeregowych – co najmniej podstawowe
- do korpusu podoficerów – minimum średnie
- na kurs oficerski – wykształcenie wyższe (tytuł magistra)
- na studia wojskowe – wykształcenie średnie
Szczegółowe informacje dotyczące służby wojskowej znajdziesz w poniższej galerii.