Niecodzienna interwencja

"Krwiożercza" przesyłka zaskoczyła celników. W paczce miały być rośliny

2024-05-21 9:40

Podczas codziennej pracy funkcjonariusze służb celnych spotykają się z najróżniejszymi przypadkami. Mimo, iż niewiele jest ich w stanie zaskoczyć, wciąż zdarzają się niecodzienne i zaskakujące sytuacje. Do jednej z nich doszło podczas sprawdzania przesyłki, w której miały znajdować się rośliny. Zawartość paczki okazała się jednak zupełnie inna, a wręcz... krwiożercza!

Zachodniopomorscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej kontrolowali przesyłki pocztowe w powrotnym przywozie do Polski. Zainteresowanie funkcjonariuszy wzbudziła paczka, która według deklaracji powinna zawierać 50 sztuk roślin wodnych o wartości 150 euro.

- W środku przesyłki znajdowały się szczelnie zamknięte, wypełnione cieczą, foliowe worki - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Zamiast roślin funkcjonariusze znaleźli żywe okazy pijawek.

Paczka nadana była w Szczecinie do odbiorcy w Norwegii i nie została odebrana. Przesyłka wróciła więc do Szczecina.

Funkcjonariusze KAS zwrócili się o pomoc do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wspólna kontrola miała na celu określenie, czy ujawnione okazy są gatunkiem CITES, czyli zagrożonym wyginięciem.

- Wspólna kontrola funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Inspekcji Weterynaryjnej potwierdziła przypuszczenia. Zatrzymane okazy to Hirudo Medicinalis, czyli pijawki lekarskie objęte zarówno ochroną gatunkową w Polsce, jak i znajdujące się na liście CITES - dodaje Małgorzata Brzoza. - Od 1995 roku pijawka lekarska jest w Polsce gatunkiem prawnie chronionym.

Celnicy podjęli działania zmierzające do przekazania zwierząt w jak najlepszej kondycji zdrowotnej do miejsca czasowego przetrzymywania. 

- Żywe okazy przekazaliśmy do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie, gdzie zostały policzone, nakarmione i podane hibernacji - dodaje rzeczniczka IAS. - W takim stanie bez pożywienia mogą przebywać nawet do dwóch lat. 

QUIZ. Spotkasz go w każdym ogrodzie. Co to za owad?

Pytanie 1 z 12
Można go spotkać na łąkach i ogrodach, najczęściej wśród kwiatów. Co to za owad?
Pszczoła na roślinie
Te owady budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne
Nasi Partnerzy polecają