Inwestycje w Szczecinie

Jeszcze niedawno była tu "dziura w ziemi". Nowy SDS rośnie z dnia na dzień

2024-09-23 11:48

Jeszcze rok temu w tym miejscu wciąż stały opuszczone budynki hali sportowej i basenu. W grudniu rozpoczęła się ich rozbiórka, a obecnie widać już konstrukcje nowych obiektów Szczecińskiego Domu Sportu. Nowy kompleks rośnie z dnia na dzień.

Gdy w listopadzie 2021 roku zawaliła się część ściany 25-metrowej pływalni Szczecińskiego Domu Sportu, ostatecznie zdecydowano o rozbiórce wysłużonego basenu i zastąpieniu go nowym obiektem, który będzie spełniał obecne normy. Podobną decyzję podjęto w sprawie sąsiedniej, wysłużonej hali sportowej. W grudniu 2023 roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe. Oba budynki zostały zrównane z ziemię, a w ich miejscu rozpoczęła się budowa nowego kompleksu sportowego. Postępy prac widać dosłownie z dnia na dzień. Prace konstrukcyjne związane z budową Szczecińskiego Domu Sportu posuwają się do przodu. Rośnie zarówno nowa pływalnia jak i hala sportowa.

- W hali sportowej ukończono roboty żelbetowe na pierwszym poziomie, obejmujące stropy oraz ściany nośne - informuje Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Rozpoczęto również prace na kolejnej kondygnacji, co oznacza, że konstrukcja obiektu wyraźnie nabiera kształtów. Poniżej poziomu gruntu wykonano izolacje przeciwwilgociowe i cieplne ścian zewnętrznych basenu. Zakończono demontaż stalowych grodzic zabezpieczających wykopy wokół basenu i wkrótce powinny się zakończyć roboty związane z wykonywaniem płyty dennej niecki basenu.

Jak będzie wyglądał nowy SDS?

W ramach inwestycji powstaje nowy basen oraz większa hala sportowa. Basen będzie miał 30 m długości, z lokalnym przegłębieniem. Powstanie również m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca. Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów. W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni.

W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W nowym SDS-ie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75 procent wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj.

Prace powinny zakończyć się w 2026 roku. Warta blisko 109 milionów inwestycja otrzymała dofinansowanie w wysokości 65 mln zł z Programu Inwestycji Strategicznych.

SDS - miejsce z historią

Zaprojektowany przez architekta Mariana Rąbka, zbudowany w latach 60. nowoczesny kompleks sportowy u zbiegu ulic Wąskiej i Felczaka był rozpoznawalnym miejscem w Szczecinie. Mieściła się tutaj hala sportowa, kryty 25-metrowy basen, hotel dla sportowców, a także basen zewnętrzny, który kilkanaście lat temu został zastąpiony nowoczesną krytą pływalnią Floating Arena. W 1970 roku ówczesny Wojewódzki Dom Sportu zdobył tytuł "Mistera 25-lecia" w plebiscycie organizowanym przez „Kurier Szczeciński” oraz szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Sonda
Czy w Szczecinie powinno powstać więcej basenów pływackich?
Szczeciński Dom Sportu przechodzi do historii