Jest już łącznik, kamienica pięknieje. Rozbudowa Muzeum Techniki w Szczecinie nabiera kształtów [ZDJĘCIA]

2021-03-31 14:26

Nowy łącznik ma już stropodach a na zabytkowej kamienicy rozpoczynają się prace przy elewacji. Coraz bardziej widać efekty trwającej od blisko roku rozbudowy Muzeum Techniki i Komunikacji przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie.

Zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka. W ostatnim czasie zrealizowano prace przy ostatnich elementach konstrukcji budynku łącznika między halą dawnej zajezdni tramwajowej i zabytkowej kamienicy od strony ulicy Niemierzyńskiej.

- Wykonany został stropodach wraz z attykami - mówi Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. - Kolejne prace obejmą wykonanie poszycia dachu. Na obiekcie zacznie pojawiać się również elewacja.

Zobacz też: Szczecin: Kto przebuduje aleję Wojska Polskiego? Miasto wybrało wykonawcę

Zmiany zaszły również w budynku kamienicy, która przez wiele lat stała pusta.

- Wykonana została konstrukcja stropu ostatniej kondygnacji wraz z wieńcem obwodowym - dodaje Piotr Zieliński. - Naprawiono również gzyms. Aktualnie realizowane są prace przy montażu stolarki okiennej drewnianej, która została wykonana na podstawie stolarki oryginalnej. Wykonawca prowadzi ponadto prace przy montażu instalacji sanitarnych i elektrycznych. Wykonywana jest elewacja kamienicy. W najbliższym czasie rozpocznie się natomiast montaż nowej więźby dachowej.

Co się zmieni w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie?

W ramach inwestycji zaplanowano adaptację istniejącej kamienicy na potrzeby Muzeum Techniki i Komunikacji oraz rozbudowę o łącznik pomiędzy kamienicą a obecnym budynkiem muzeum. Zakres szczegółowy prac obejmuje:

  • Rozbudowę Muzeum o łącznik pomiędzy istniejącym obiektem Muzeum a istniejącą kamienicą zlokalizowaną przy ul. Niemierzyńskiej 18A;
  • Remont i przebudowę wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku kamienicy na potrzeby Muzeum;
  • Dostosowanie części prawej nawy budynku Muzeum Techniki i Komunikacji w zakresie niezbędnym do zaprojektowania połączenia tego budynku z nowym budynkiem łącznika oraz wymiana i remont posadzki prawej nawy Muzeum;
  • Przebudowę infrastruktury technicznej w zakresie związanym z projektowaną rozbudową.

W łączniku znajdzie się wejście do muzeum, szatnie, recepcja a także strefa ekspozycyjna. Przebudowana kamienica włączona zostanie do powierzchni funkcjonalnej muzeum - mieścić będzie funkcje ekspozycyjne i administracyjne. Znajdą się w niej m.in. sale edukacyjne, sala konferencyjna oraz czytelnia. Łącznik jak i kamienica dostosowane będą do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zobacz też: Nadleśnictwo Kliniska: Na świat przyszedł konik polski. To zagrożony gatunek

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy