Jak to jest "po naszemu", czyli słownik szczecińsko-polski [LISTA SŁÓW]

2016-06-04 22:15

Czy Szczecin posiada swoją lokalną gwarę? Raczej nie. Są jednak słowa, których używa się przede wszystkim w Szczecinie i które nie są znane w innych częściach kraju. Jakie to słowa i co one oznaczają?

Mówi się nawet, że to właśnie u nas mówi się najczystszą polszczyzną - a to wszystko dlatego, że mieszkańcy naszego miasta posiadają korzenie w różnych częściach Polski. Minęło już siedem dekad, odkąd Szczecin stał się polskim miastem. Powoli rodzi się tutaj lokalna tradycja i lokalny język, którym się posługujemy.

Przeczytaj również: Monochromatyczny Szczecin. Zobacz najciekawsze czarno-białe fotografie z Instagrama! [ZDJĘCIA]

Pojawiły się także słowa, które nierozerwalnie kojarzą się ze Szczecinem, a w innych częściach Polski są nieznane lub mają zupełnie inne znaczenie. Nie jest ich wiele, ale z biegiem czasu ta lista z pewnością się wydłuży. I chociaż pewnie pod względem własnej gwary nigdy nie dogonimy Poznania lub Śląska, będziemy mogli pochwalić się coraz większym zasobem "własnych" słów.

Sprawdźcie jakich słów używa się w Szczecinie i co one tak naprawdę oznaczają! A może macie jakieś kolejne przykłady, którymi moglibyśmy uzupełnić powyższą listę?

Przeczytaj również: Zimne słodkości w walce z upałami. Gdzie wybrać się na lody w Szczecinie? [ZESTAWIENIE]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany