GIS sprawdzi, czy Polacy noszą maseczki. Zobacz, co grozi za ich brak

2020-08-10 13:08 Karolina Januszek
Gdzie warszawiacy robią zakupy? Ranking dzielnic pod względem ilości sklepów!
Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego będą sprawdzać, czy Polacy przestrzegają obowiązku zakrywania nosa i ust w wybranych miejscach. Kontrole będą prowadzone między innymi w galeriach handlowych, firmach i salonach kosmetycznych. Co ważne, pracownicy Sanepidu nie mogą wlepiać mandatów za nieprzestrzeganie wytycznych, może to zrobić policja. Zobacz, co grozi za brak zakrywania nosa i ust.

Rząd chce jak najszybciej wprowadzić przepisy, które pozwolą pracownikom sklepów odmówić obsługi osób, które nie będą stosować się do wytycznych dotyczących zakrywania nosa i ust. Już od dłuższego czasu w wielu polskich miastach ruszyły kontrole, funkcjonariusze sprawdzą, czy Polacy noszą maseczki ochronne w miejscach, gdzie jest to obowiązkowe, Kontrole będą prowadzić również pracowniku GIS, którzy sprawdzą jak przestrzegane są obowiązujące zasady w zakładach pracy, galeriach handlowych czy hotelach.

Czytaj również: Praca w upalny dzień. Obowiązki pracodawcy

Osoby, które nie będą nosić maseczek ochronnych narażają się na wysokie kary finansowe. Z brak osłoniętej twarzy grozi nawet 500 złotych mandatu, dodatkowo sprawa może trafić do sanepidu, który może wymierzyć kare administracyjną w wysokości nawet do 30 tys. złotych. Jest jednak także druga strona medalu, wiele osób skarży się, że przy obecnych warunkach pogodowych noszenie maseczki jest praktycznie niemożliwe. Często w komunikacji miejskiej nie jest włączana klimatyzacja co w porównaniu z osłoniętą twarzą może skutkować wieloma omdleniami.

Sprawdź także: Wyprawka 300 plus. Jak złożyć wniosek? Kiedy dostaniesz pieniądze?

Pokaz zabaw i tańców dla dzieci ze szpitala na Józefowie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.