Straty po żywiole

Drzewo runęło na groby. Wiatr spowodował szkody na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

2023-01-23 10:18

Odwiedzający w miniony weekend groby swoich bliskich na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie mogli przeżyć szok. Silny wiatr, który w ostatnich dniach był odczuwalny na Pomorzu Zachodnim, spowodował straty m.in. na największej nekropolii w Polsce. Powalone drzewo zniszczyło kilka grobów w rejonie bramy przy szkole salezjańskiej.

W sobotę i niedzielę (21-22 stycznia) mieszkańcy Szczecina licznie odwiedzali szczecińską nekropolię, by odwiedzić groby zmarłych babć i dziadków. Ci, którzy wybrali się w rejon bramy przy szkole salezjańskiej, mogli napotkać na wstrząsający widok. Jedno z drzew zostało powalone przez silny podmuch wiatru i uszkodziło kilka nagrobków.

Powalone drzewo zniszczyło groby na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Co robić w sytuacji, gdy drzewo przewróci się na grób, powodując zniszczenia? Gdzie należy się zgłosić? Czy w takiej sytuacji należy się odszkodowanie?

- W przypadku, gdy drzewo było chore, można ubiegać się o odszkodowanie od cmentarza - tłumaczy w rozmowie z "Super Expressem" Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W takiej sytuacji należy skontaktować się z Wydziałem Usług Cmentarnych.

Niestety odszkodowanie nie przysługuje w sytuacji, gdy powalone drzewo było zdrowe i nie nadawało się do wycinki. W tym przypadku na pokrycie poniesionych strat mają szansę jedynie ci, którzy ubezpieczyli grób przed wypadkami losowymi. Taką dodatkową polisę można wykupić m.in. przy ubezpieczeniu mieszkania.

Żeby uniknąć takich przykrych sytuacji, warto również poinformować administrację cmentarza o drzewach, które mogą stanowić zagrożenie.

- Można to zrobić w Wydziale Usług Cmentarnych lub w sekretariacie Zakładu Usług Komunalnych - dodaje Andrzej Kus.

Przypomnijmy, Wydział Usług Cmentarnych ZUK znajduje się przy ul. Ku Słońcu 125a, obok głównej bramy Cmentarza Centralnego.

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają