26 kwietnia. Jaką rocznicę obchodzimy tego dnia w Szczecinie?

i

Autor: Grzegorz Kluczyński 26 kwietnia. Jaką rocznicę obchodzimy tego dnia w Szczecinie?

26 kwietnia. Jaką rocznicę obchodzimy tego dnia w Szczecinie?

2022-04-26 3:00

26 kwietnia jest ważną datą w historii Szczecina, chociaż są osoby, które nie zgadzają się z tym stwierdzeniem. Od wielu lat toczy się również spór o to, czy 26 kwietnia 1945 roku Szczecin został "zdobyty", czy "wyzwolony". Mimo wielu różnych, często skrajnych poglądów, jest to rocznica, której nie da się wymazać z kalendarza, tak samo jak nie da się wymazać wydarzeń sprzed blisko 80 lat.

26 kwietnia 1945 roku do Szczecina wkroczyły wojska 65. Armii 2. Frontu Białoruskiego pod dowództwem gen. Pawła Batowa. Niemcy, którzy tu mieszkali, uciekli na zachód. Był to koniec niemieckiego Stettina i jednocześnie początek wydarzeń, w których efekcie Szczecin stał się miastem należącym do Polski.

Rozwiąż QUIZ: 15 ciekawostek z historii Szczecina, które na pewno znasz! 10 punktów to MINIMUM!

Dwa dni później do miasta przyjechał jego pierwszy polski prezydent Piotr Zaremba, jednak po krótkim czasie musiał z niego wyjechać. W tym czasie trwały burzliwe polityczne rozgrywki o to, czy Szczecin pozostanie niemiecki, czy jednak znajdzie się w granicach Polski. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero 5 lipca 1945 roku, gdy Szczecin został ostatecznie objęty polską administracją.

Rocznica tego wydarzenia określana jest często mianem "urodzin Szczecina". Nie wszystkim jednak się to podoba...

Czytaj też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Jedna rocznica, różne opinie

Niektóre środowiska negują datę 26 kwietnia jako istotny dzień w historii naszego miasta i najchętniej wykreśliłyby ją raz na zawsze z kalendarza. Wielu szczecinian jednak pamięta o tym dniu, o czym świadczą biało-czerwone flagi wywieszane przez mieszkańców na budynkach. I pomimo, iż wciąż toczy się spór o słuszność tej rocznicy, nie ulega wątpliwości, że wydarzenia z 26 kwietnia 1945 roku są częścią naszej historii, której nie da się zmienić, usunąć, ani napisać od nowa. Niekoniecznie trzeba ten dzień świętować, wystarczy po prostu o nim pamiętać.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Czy znasz historię tych szczecińskich budynków?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Nasi Partnerzy polecają