26 kwietnia 1945 roku do Szczecina wkroczyły wojska 65. Armii 2. Frontu Białoruskiego pod dowództwem gen. Pawła Batowa. Niemcy, którzy tu mieszkali, uciekli na zachód. Był to koniec niemieckiego Stettina i jednocześnie początek wydarzeń, w których efekcie Szczecin stał się miastem należącym do Polski.
Rozwiąż QUIZ: 15 ciekawostek z historii Szczecina, które na pewno znasz! 10 punktów to MINIMUM!
Dwa dni później do miasta przyjechał jego pierwszy polski prezydent Piotr Zaremba, jednak po krótkim czasie musiał z niego wyjechać. W tym czasie trwały burzliwe polityczne rozgrywki o to, czy Szczecin pozostanie niemiecki, czy jednak znajdzie się w granicach Polski. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero 5 lipca 1945 roku, gdy Szczecin został ostatecznie objęty polską administracją.
Rocznica tego wydarzenia określana jest często mianem "urodzin Szczecina". Nie wszystkim jednak się to podoba...
Czytaj też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]
Jedna rocznica, różne opinie
Niektóre środowiska negują datę 26 kwietnia jako istotny dzień w historii naszego miasta i najchętniej wykreśliłyby ją raz na zawsze z kalendarza. Wielu szczecinian jednak pamięta o tym dniu, o czym świadczą biało-czerwone flagi wywieszane przez mieszkańców na budynkach. I pomimo, iż wciąż toczy się spór o słuszność tej rocznicy, nie ulega wątpliwości, że wydarzenia z 26 kwietnia 1945 roku są częścią naszej historii, której nie da się zmienić, usunąć, ani napisać od nowa. Niekoniecznie trzeba ten dzień świętować, wystarczy po prostu o nim pamiętać.