Dlaczego dziś w Szczecinie wywieszone są flagi? Jaką rocznicę obchodzimy 26 kwietnia?

Flagi na budynkach w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński Flagi na budynkach w Szczecinie

26 kwietnia jest ważną datą w historii Szczecina, chociaż są tacy, którzy nie zgadzają się z tym stwierdzeniem. Mimo wielu różnych, często skrajnych poglądów, jest to rocznica, której nie da się wymazać z kalendarza, tak samo jak nie da się wymazać wydarzeń sprzed ponad 70 lat.

26 kwietnia 1945 roku do Szczecina wkroczyły wojska 65. Armii 2. Frontu Białoruskiego pod dowództwem gen. Pawła Batowa. Niemcy, którzy tu mieszkali, uciekli na zachód. Był to początek wydarzeń, w których efekcie Szczecin stał się miastem należącym do Polski.

Rozwiąż QUIZ: 15 ciekawostek z historii Szczecina, które na pewno znasz! 10 punktów to MINIMUM!

Dwa dni później do miasta przyjechał jego pierwszy polski prezydent Piotr Zaremba, jednak po krótkim czasie musiał z niego wyjechać. W tym czasie trwały burzliwe polityczne rozgrywki o to, czy Szczecin pozostanie niemiecki, czy jednak znajdzie się w granicach Polski. Ostateczne rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero 5 lipca 1945 roku, gdy Szczecin został ostatecznie objęty polską administracją.

Rocznica tego wydarzenia obchodzona jest obecnie jako "urodziny Szczecina". Nie wszystkim jednak się to podoba...

Czytaj też: Wyjątkowa pamiątka na kamienicy w Szczecinie. Przypomina o jej MROCZNEJ historii [ZDJECIA, WIDEO]

Jedna rocznica, różne opinie

Niektóre środowiska negują datę 26 kwietnia jako istotny dzień w historii naszego miasta i najchętniej wykreśliłyby ją raz na zawsze z kalendarza. Wielu szczecinian jednak pamięta o tym dniu, o czym świadczą biało-czerwone flagi wywieszane przez mieszkańców na budynkach. I pomimo, iż wciąż toczy się spór o słuszność tej rocznicy, nie ulega wątpliwości, że wydarzenia z 26 kwietnia 1945 roku są częścią naszej historii, której nie da się zmienić, usunąć, ani napisać od nowa. Niekoniecznie trzeba ten dzień świętować, wystarczy po prostu o nim pamiętać.

Szczecin: Wyeksponowali pamiątkę z przeszłości na wyremontowanej kamienicy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE