"Dentobus i niesforne ząbki" już w Szczecinie [ZDJĘCIA, AUDIO, WIDEO]

2018-05-16 19:11

Wojewoda Zachodniopomorski przekazał pierwszy dentobus w ręce specjalistów ze Szczecina. Będzie jeździł do szkół i przedszkoli w regionie. Jest wyposażony w między innymi w spluwaczki, układ ssący, skaler, piaskarkę, zestaw punktowego RTG.

- Będziemy wykonywać zarówno u dzieci jak i młodzieży o wiele więcej zabiegów profilaktycznych niż leczniczych, które oczywiście też będą wykonywane w miarę zapotrzebowania. Dentobus jest pełnosprawnym gabinetem, który będzie funkcjonował w poszczególnych gminach  - mówiła dziś Oksana Sobstyl stomatolog

Dentystka podkreśla, że na wizytę dziecka w dentobusie będzie potrzebna zgoda rodzica.

Bus ruszy w trasę po Szczecinie i regionie 21 maja. Pierwszymi miejscowościami, do których pojedzie będą Jesionowie i Kłodzino. Umowa zawarta z NFZ będzie obowiązywała przez 5 lat. Katalog świadczeń stomatologicznych wykonywanych w busie obejmie 70 czynności spośród 120. Chodzi między innymi o wizyty adaptacyjne, kontrole jamy ustnej i leczenie próchnicy.

W całej Polsce zainteresowanie leczeniem w mobilnych gabinetach jest niewielkie. Stomatolodzy obawiają się między innymi braku sterylności, wymogów formalnych, mają wątpliwości co do wyposażenia. Wskazują także na niskie wynagrodzenie.

Zakup 16 specjalnych busów - po jednym na region - sfinansowało Ministerstwo Zdrowia - kosztowały 24 miliony złotych.

Mówi Oksana Sobstyl:

Przeczytaj również: Dynamiczna akcja szczecińskiego CBŚP. Aresztowano 10 osób [WIDEO, ZDJĘCIA]

Zobacz #TOWIDEO:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany