Pierwszy "drapacz chmur" w Szczecinie
Charakterystyczny 65-metrowy wieżowiec został oddany do użytku na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Był to wówczas najwyższy budynek w mieście. Dopiero ponad dekadę później ustąpił miejsca wyższemu Pazimowi, a obecnie - po zakończeniu budowy wieżowca Hanza Tower - jest to trzeci najwyższy budynek w Szczecinie. Przez wiele lat mieściły się w nim redakcje Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, jednak z biegiem lat okazało się, że nie spełnia on wymaganych oczekiwań, a dziennikarze Radia Szczecin i TVP Szczecin przenieśli się do sąsiednich budynków.
Przez kolejne lata wieżowiec przy ul. Niedziałkowskiego pełnił funkcję biurowca na wynajem. Ulokowały się w nim różne, mniejsze i większe firmy. Okazało się jednak, że budynek nie spełniał już obowiązujących norm bezpieczeństwa, co sprawiło, że ostatecznie został on wyłączony z użytku. Przez kilka kolejnych lat budynek stał pusty. Próbowano sprzedać nieruchomość - bezskutecznie. Groziło mu nawet wyburzenie. W końcu znalazł się nabywca, który kupił nieruchomość za 3,5 mln zł i postanowił gruntownie przebudować niefunkcjonalny biurowiec, by stworzyć w nim apartamentowiec.
Nowe życie starego wieżowca
Prace rozpoczęły się w 2020 roku. Początkowo była to jedna wielka rozbiórka. Z dawnego budynku pozostał jedynie żelbetowy szkielet, który następnie zaczęto dostosowywać do zupełnie nowej funkcji.
Już teraz widać, że wieżowiec nabiera zupełnie nowego kształtu. Dotychczas był to zwyczajny, nieco "klockowaty" prostopadłościan. Obecnie nabiera on nieco nieregularnej formy, dzięki dobudowanym po dwch stronach tarasom. Budynek będzie też nieco wyższy. Na jego szczycie powstaje zupełnie nowa kondygnacja, na której znajdzie się taras widokowy. Zamiast dotychczasowych 65 metrów, będzie miał ponad 72 metry wysokości, co nadal będzie plasować go na podium najwyższych budynków w Szczecinie. Zmianie uległo również przyziemie, które zostało zburzone i zbudowane od podstaw.
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zmieniającego się wieżowca jest jego elewacja. Na ścianach budynku montowane są obecnie moduły z ogromnymi oknami, z których przyszli mieszkańcy będą mogli podziwiać panoramę Szczecina i okolic. Docelowo budynek będzie miał kolor biały.
Co znajdzie się w "Sky Garden"?
Odmieniony wieżowiec będzie nosił nazwę "Sky Garden". Powstanie w nim ponad 100 apartamentów, z czego większość będzie posiadała zielone tarasy. W dolnej części będą mieściły się biura i sklepy i lokale usługowe. Budynek będzie wyposażony w całodobową recepcję, monitoring, klimatyzację i instalację światłowodową. Obok zmodernizowanego budynku ma powstać także nowy, siedmiokondygnacyjny garaż.
Według pierwotnych zapowiedzi inwestora, budowa miała zakończyć się w 2022 roku, jednak już teraz wiadomo, że ten termin nie zostanie dotrzymany. "Sky Garden" będzie gotowy najprawdopodobniej w 2023 roku.