Jakie są plusy i minusy pracy na zastępstwo?

i

Autor: mat. prasowe Jakie są plusy i minusy pracy na zastępstwo?

Czy praca na zastępstwo się opłaca?

2018-11-06 19:46

Czym jest praca na zastępstwo? Jakie uprawnienia gwarantuje?Jakie są plusy i minusy takiego rodzaju zatrudnienia? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć.

Kiedy szukamy pracy, czy to w gazecie, czy na portalach, np. Pracuj.pl wśród ogłoszeń często spotykamy się z ofertami pracy na zastępstwo. Czy praca na zastępstwo jest opłacalna?

Czym jest praca na zastępstwo?

Praca na zastępstwo to zastąpienie pracownika, który z jakichś przyczyn przez dłuższy czas nie będzie w stanie wykonywać swoich obowiązków. Praca na zastępstwo to częsty rodzaj zatrudnienia w przypadku, kiedy pracownice przebywają na urlopie wychowawczym, bądź też zwolnieniu lekarskim. Praca na zastępstwo to rodzaj umowy na czas określony, z okresem wypowiedzenia. Wiele jednak osób podchodzi do takiego typu umów z rezerwą i dystansem – czy nie lepiej poszukać czegoś stabilnego i pewnego?

Praca na zastępstwo - wady i zalety

i

Autor: mat. prasowe Praca na zastępstwo - wady i zalety

Praca na zastępstwo – wady i zalety

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy praca na zastępstwo jest dobra czy zła, i czy się opłaca. Wszystko zależy od nas, naszego nastawienia i oczekiwań.

Dobre strony pracy:

  • To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z zawodem i chce zdobyć doświadczenie. Od pracownika tymczasowego nie wymaga się aż tyle, ile od zatrudnionego na pełny etat. Praca na zastępstwo to łatwy sposób na wdrożenie się do zawodu, obcowanie z nim, ale przede wszystkim – cenne doświadczenie!
  • Taki rodzaj pracy to także dobry pomysł dla osób, które pragną się przebranżowić. Zgromadzone doświadczenie zawodowe łączymy z innymi obowiązkami, inną wiedzą.
  • W niektórych przypadkach otrzymujemy wsparcie pracownika, który na pewien czas zostawia miejsce pracy. Dostajemy od niego rady, pomaga nam w trudnych sytuacjach – dzięki temu mamy szansę na naukę od najlepszych.
  • W przypadku, kiedy okaże się, że okres pracy na zastępstwo będzie krótki – nie odmawiaj! Potraktuj to jako zlecenie czy doskonałą praktykę. Z finansowego punktu widzenia tez nie jest najgorzej, ponieważ pracodawca chce zachęcić pracownika.
  • Po zakończeniu pracy na zastępstwo z pewnością otrzymamy pozytywne referencje od przełożonego, które na pewno pomogą nam w szukaniu innej pracy. Często sam pracodawca angażuje się i pomaga nam poszukiwanie nowego zatrudnienia.
  • Czasami zdarza się tak, że pracownik po długim urlopie nie wraca do pracy. W takiej sytuacji, jeżeli przełożony jest zadowolony z naszej pracy – mamy szansę w niej zostać na stałe! Warto więc okazywać swoje zaangażowanie, obowiązki wypełniać należycie i interesować się życiem firmy

Złe strony pracy na zastępstwo:

  • Możemy się spotkać z sytuacją, w której pracodawcy nie będzie zależało na pracowniku na zastępstwo ani na jego rozwoju. Może to skutkować tym, że nie będziemy korzystać, w przeciwieństwie do innych pracowników, z kursów i szkoleń.
  • Czasami zdarza się tak, że pracowników na zastępstwo odsuwa się od życia firmy. Jeżeli ktoś pracował przez krótki okres, zdarza się, że nie bierze się takiej osoby pod uwagę, nie uważa jej się za członka zespołu.
  • Pomimo tego, że będziemy pracować dobrze, angażować się i wszystkie zadania i obowiązki wypełniać na czas, istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie pochwały i tak otrzyma osoba, która dopiero co wróciła z urlopu i zajęła się swoimi stałymi zajęciami.

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają