Częściowe zaćmienie Słońca w Szczecinie 25.10.2022. O której będzie widoczne? Jak obserwować?

i

Autor: artbyrandy / CC0 / pixabay.com Częściowe zaćmienie Słońca w Szczecinie 25.10.2022. O której będzie widoczne? Jak obserwować?

Tego nie można przegapić!

Częściowe zaćmienie Słońca w Szczecinie 25.10.2022. O której będzie widoczne? Jak obserwować?

2022-10-25 8:08

We wtorek, 25 października będziemy świadkami wyjątkowego zjawiska. Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w całej Polsce. Tarcza słoneczna zostanie częściowo zasłonięta przez Księżyc, co sprawi, że Słońce będzie wyglądało na "nadgryzione". W każdym mieście stopień zasłonięcia Słońca będzie inny. Nieznacznie różnić się będą również godziny rozpoczęcia i zakończenia zjawiska, a także jego maksimum. Kiedy i jak obserwować zaćmienie Słońca w Szczecinie? Wyjaśniamy!

Zaćmienie Słońca, zarówno częściowe jak i całkowite, to zjawisko, które występuje niezwykle rzadko. We wtorek, 25 października będziemy więc mogli doświadczyć wyjątkowego spektaklu na niebie. Tarcza słoneczna zostanie częściowo zasłonięta przez Księżyc, co sprawi, że Słońce będzie wyglądało na nieco "nadgryzione".

Kiedy obserwować częściowe zaćmienie Słońca w Szczecinie?

Częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w całej Polsce, jednak w zależności od części kraju, stopień zasłonięcia tarczy słonecznej będzie nieco inny. Nieznacznie różnić się będą również godziny rozpoczęcia i zakończenia, a także maksimum tego zjawiska.

Zaćmienie Słońca w Szczecinie będzie trwało ponad dwie godziny. Rozpocznie się o godz. 11:09 i zakończy o godz. 13:21. Maksimum zjawiska nastąpi o godz. 12:14. Wtedy tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 35 procentach.

Jak obserwować zaćmienie Słońca?

Podczas zaćmienia Słońca należy zachować wszelkie środki ostrożności. Pod żadnym pozorem nie należy patrzeć na Słońce "gołym okiem", gdyż może to skutkować uszkodzeniem wzroku. Do obserwacji zaćmienia Słońca nie nadają się także lornetki, teleskopy, okulary przeciwsłoneczne, kliszy, płyty CD czy nawet maski do spawania. Zalecane są wyłącznie odpowiednie akcesoria, np. certyfikowane okulary lub specjalne filtry słoneczne, które można nabyć w sklepach branży astronomicznej.

Istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem przy obserwacji zjawisk astronomicznych jest pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. Według zapowiedzi synoptyków, we wtorek w Szczecinie ma być częściowo słonecznie, ale mogą również wystąpić opady deszczu, co wiąże się z niemal całkowitym zachmurzeniem. Warto więć śledzić na bieżąco prognozę pogody.

Kiedy następne zaćmienie Słońca w Polsce?

Na kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Polsce poczekamy 4 lata. Nastąpi ono 12 sierpnia 2026 r. Całkowite zaćmienie Słońca w Polsce zobaczą dopiero nasi potomkowie, gdyż nastąpi ono 7 października 2135 r.

QUIZ. Planety układu słonecznego. Prościzna? Większość pada przy ósmym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od słońca jest Mars?
Zachód słońca w Jastarni
Nasi Partnerzy polecają