Szczecin bez azbestu

i

Autor: ZUK Szczecin Szczecin bez azbestu

Coraz mniej azbestu w Szczecinie

2017-02-10 13:14

Szczecin pozbywa się szkodliwego materiału. Rakotwórczy azbest znika z naszego miasta.

Tylko w ubiegłym roku, w ramach programu "Szczecin bez azbestu" zdemontowano go z powierzchni 3750 metrów kwadratowych. Unieszkodliwiono w ten sposób 137 ton wyrobów z rakotwórczym materiałem.

W ubiegłym roku na akcję "Szczecin bez azbestu" miasto wydało ponad 73 tysiące złotych. 56 tysięcy złotych pochodziło z dotacji od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Rozpatrzono w tym czasie 71 wniosków: 41 pochodziło od działkowców, 5 od zarządców nieruchomości, 24 wnioski od osób fizycznych i jeden z budynku użyteczności publicznej.

Przeczytaj również: Dostałeś podejrzanego maila z firmy kurierskiej? To może być wirus!

Program realizowany jest od 2005 roku. Do tej pory udało się zneutralizować blisko 2540 ton rakotwórczego materiału z około 33 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Zabrany został między innymi z budynków i konstrukcji wszystkich szczecińskich przedszkoli. Program "Szczecin bez azbestu" realizowany będzie do 2032 roku. Jest on adresowany do osób fizycznych i prawnych. Do tej pory wydatkowano na ten cel ponad 1,5 miliona złotych.

Kto może skorzystać z programu "Szczecin bez azbestu"?

Do uczestnictwa w programie Szczecin bez azbestu, w zakresie demontażu, odbioru, transportu oraz unieszkodliwiania odpadów uprawnieni są wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Dotyczy to również wspólnot mieszkaniowych, przedsiębiorców, czy jednostek sektora publicznego.

Gdzie zgłaszać się w sprawie usunięcia azbestu?

Obecność tego materiału i prośbę o jego bezpłatny demontaż, transport oraz utylizację można zgłaszać bezpośrednio w Zakładzie Usług Komunalnych w Wydziale Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska pod numerami telefonu 48 57 160, 48 57 164 (3), tel. kom: 723 578 408. Na miejscu urzędnicy pomagają również w wypełnieniu odpowiednich druków. Formularze zgłoszeniowe do udziału można również pobrać na stronie www.um.szczecin.pl/azbest. Na tej stronie znajdują się również wszystkie inne informacje oraz strona formalna tego programu. Finansowany jest on ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Przeczytaj również: Zniszczył wiatę przystankową, odpracuje 300 godzin