Na początku października uprawomocniło się pozwolenie na budowę kompleksu przy Bramie Portowej. Modernistyczny gmach dawnego domu towarowego przejdzie gruntowny remont. Pozostała część kwartału pomiędzy al. Niepodległości, Bramą Portową i ulicami Kaszubską i Partyzantów zostanie zabudowana. Znajdzie się na niej zupełnie nowy budynek częściowo nawiązujący formą do zabytkowej części i jednocześnie mocno z nią kontrastujący. Całość znajdująca się na działce o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych będzie tworzyć nowoczesną, zwartą bryłę, która zupełnie odmieni oblicze tej części Szczecina.
Nowy Posejdon to około 20 tysięcy powierzchni biurowej, 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni hotelowej oraz ponad 3 tysiące metrów kwadratowych na działalność handlową. Budynek będzie miał od 4 do 11 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne, gdzie znajdzie się parking strzeżony dla 300 samochodów, a także parking i szatnia rowerowa. Na ostatnim poziomie znajdował się będzie taras widokowy o powierzchni 500 metrów kwadratowych.
W Posejdonie będą działać dwa hotele sieci Marriott: czterogwiazdkowy Courtyard Marriott adresowany głównie do klientów biznesowych - trzygwiazdkowy Moxy.
Wraz z budową Posejdona zmieni się także układ komunikacyjny w jego najbliższej okolicy. Najbardziej widoczną zmianą będzie udrożnienie ul. Partyzantów i otwarcie jej w kierunku al. Niepodległości.
Inwestycja ma być zakończona w lipcu 2019 roku. Jej koszt to ponad 200 milionów złotych. Posejdon zostanie zbudowany przez spółkę Porto sp. z.o.o, której udziałowcami są Marcin Woźniak oraz szczecińska firma Calbud Nieruchomości Sp. z o.o. Autorem dokumentacji projektowej jest Federacyjne Biuro Architektoniczne (FBA) ze Szczecina.
Historia szczecińskiego Posejdona
Historia Posejdona sięga końca lat 20. XX wieku, kiedy sieć „DeFaKa” (Deutsches Familien-Kaufhaus) otworzyła w Szczecinie Dom Towarowy o tej samej nazwie. Mieściły się w nim sklepy, restauracje, kawiarnie, cukiernia, piwiarnia, bar nocny, ogród zimowy i kabaret, a jego główną atrakcją była ogromna sala kinowa „UFA Palast” mogąca pomieścić ponad 1200 widzów. W czasie działań wojennych gmach DeFaKa uległ znacznym zniszczeniom – w gruzach legła wówczas część kompleksu z salą kinową, a znacznym zniszczeniom uległa również modernistyczna fasada. Po wojnie odbudowano zachowaną część budynku – jednakże w innymi niż pierwotnie kształcie oraz w uboższej formie. W 1951 roku budynek został ponownie oddany do użytku już jako Powszechny Dom Towarowy. Potocznie zwany „Pedetem” był przez wiele lat symbolem szyku i centrum mody. Od 2009 roku, gdy został ostatecznie zamknięty, czekał na inwestora.