Chorowała na ciężki COVID-19, wymagała przeszczepu. 19-letnia pacjentka ze szczecińskiego szpitala wychodzi do domu!

i

Autor: SPWSZ w Szczecinie Chorowała na ciężki COVID-19, wymagała przeszczepu. 19-letnia pacjentka ze szczecińskiego szpitala wychodzi do domu!

Spędziła w szpitalu 59 dni

Chorowała na ciężki COVID-19, wymagała przeszczepu. 19-letnia pacjentka ze szczecińskiego szpitala wróciła do domu!

2022-12-02 1:30

To była bardzo trudna transplantacja, prawdopodobnie druga taka w Polsce. Specjaliści ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie przeszczepili 19-latce chorej na COVID-19 wątrobę od niezakażonego koronawirusem dawcy. Po blisko dwóch miesiącach hospitalizacji, w tym również na oddziale intensywnej terapii, pacjentka opuściła szpital i wróciła do domu.

Stan pacjentki był bardzo ciężki

Pani Weronika do Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie trafiła na początku października 2022 roku. Jej stan lekarze określali wówczas jako bardzo ciężki.

Chora trafiła do nas z piorunującą niewydolnością wątroby. Była w znacznie ograniczonym kontakcie logicznym – mówi prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska kierująca oddziałem chorób zakaźnych, hepatologii i transplantacji wątroby w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. – Właściwie od razu wiedzieliśmy, że chorą należy w sposób pilny zakwalifikować do przeszczepienia.

Niedługo po przyjęciu do szpitala stan pacjentki gwałtownie się pogorszył.

– Pacjentka załamała się oddechowo – dodaje prof. Wawrzynowicz-Syczewska. – Chora wymagała wentylacji mechanicznej i w związku z tym została przekazana na oddział intensywnej terapii. Wykonany test potwierdził zakażenie koronawirusem. Tym samym pacjentka do pilnego przeszczepienia wątroby trafiła na intensywną terapię jednocześnie będąc chorą na COVID-19. To wzbudziło nasze wielkie obawy, bo było pewne, że bez przeszczepienia ta młoda dziewczyna umrze.

Pilna lista oczekujących

Lekarze w interdyscyplinarnym zespole, po dyskusji w gronie anestezjologów, hepatologów, chirurgów transplantologów podjęli decyzję, że mimo zakażenia koronawirusem, chorą należy wpisać na pilną listę oczekujących. Decyzję poparło również Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant".

– Pierwotne założenia mówiły o pobraniu narządu od dawcy, który również był zakażony koronawirusem – mówi Michał Witkowski, koordynator ds. transplantacji w SPWSZ w Szczecinie. – Finalnie jednak, jeszcze przed pobraniem wątroby, doszło u potencjalnego dawcy do zatrzymania krążenia, co uniemożliwiło pobranie. Po kilku dniach oczekiwania udało się jednak pozyskać organ od dawcy niezakażonego, w jednym ze szpitali na południu Polski.

Lekarze: "Musieliśmy być bardzo ostrożni"

Po mniej więcej tygodniu od przyjęcia pani Weroniki do szpitala doszło do przeszczepienia wątroby.

Musieliśmy być bardzo ostrożni, by podczas operacji nie przenieść zakażenia na personel. Jednak nasza decyzja była jednoznaczna. Ta młoda dziewczyna nie miałaby szans bez przeszczepienia – mówi dr Samir Zeair, ordynator oddziału chirurgii ogólnej i transplantacyjnej oraz kierownik zespołu transplantacyjnego w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie. – Zabieg przebiegł sprawnie, dzięki zaangażowaniu personelu, w tym świetnego zespołu anestezjologicznego. Operacja zakończyła się sukcesem, także dlatego, że nikt z personelu nie uległ zakażeniu.

Dzięki wdrożonemu jeszcze przed operacją leczeniu COVID-19, organizm pacjentki uporał się z zakażeniem koronawirusem.

– Z oczekiwania na przeszczep właściwie nic nie pamiętam. Kojarzę pobyt w szpitalu niedaleko mojej miejscowości i później słowa ratownika w karetce, który powiedział mi, że jadę do Szczecina – wspomina pani Weronika. – Świadomość odzyskałam już po przeszczepie. Wtedy dowiedziałam się, że przeszłam jeszcze COVID. Wiem też, że byli przy mnie bliscy, którzy przez koronawirusa nie mogli przebywać ze mną w sali.

Powrót do domu

W czwartek, 1 grudnia, po 59 dniach pobytu w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim, pacjentka otrzymała wypis i wyszła do domu. Przyjechali po nią rodzice. Pani Weronika pozostanie pod opieką lekarzy z SPWSZ. W Szczecinie będzie bywała na regularnych kontrolach.

– Czuję się teraz bardzo dobrze. W końcu poruszam się sama, to efekt rehabilitacji - mówi pani Weronika. - Cieszę się, że w końcu wracam do domu. Bardzo się stęskniłam. Muszę teraz nadgonić, bo przede mną matura.

Sonda
Czy oddałbyś swoje organy do przeszczepu?
Rzucam hasło: Michał Puszyński. Urolog
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany