Niecodzienna przesyłka

Chciał się pochwalić wyjątkową "stylówką", ale mu nie wyszło. Celnicy zabrali mu spodnie

2023-09-05 9:20

Podobno o gustach się nie dyskutuje, jednak "modowe" upodobania jednego z mieszkańców Szczecina zdecydowanie nie przypadły do gustu celnikom. Skończyło się na tym, że pewien miłośnik oryginalnych ubrań ostatecznie został... bez spodni i nie będzie miał okazji pochwalić się wyjątkową stylizacją.

Do dość niecodziennej sytuacji doszło podczas kontroli celnej przesyłek obsługiwanych przez Pocztę Polską. Celnicy skontrolowali paczkę z Indonezji, która miała trafić do odbiorcy w Szczecinie. W deklaracji przesyłki nadawca wpisał, że znajdują się w niej spodnie. Niby nic dziwnego, jednak w tym przypadku problematyczny okazał się surowiec, z którego została wyprodukowana ta część garderoby.

- Faktycznie w paczce znajdowały się spodnie, tyle że ze skór pytona - informuje Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Koordynatorka ds. CITES (ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem) dokonała oględzin zawartości paczki i stwierdziła, że spodnie uszyto ze skór pytona - gatunku objętego ochroną na podstawie konwencji CITES.

Ostatecznie przesyłka nie trafi do miłośnika oryginalnych ubrań. Paczka trafiła do magazynu depozytowego. Dalszym postępowaniem zajmie się komórka dochodzeniowo-śledcza Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

- Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów - tłumaczy Małgorzata Brzoza.

Czym jest konwencja CITES?

Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również - od miejsca jej podpisania w 1973 r. - Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.

Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne. 

QUIZ: Co oznaczają te symbole na metkach ubrań?

Pytanie 1 z 12
Jeżeli na metce znajduje się taki symbol, oznacza, że ubranie należy prać:
QUIZ - co oznaczają te symbole na metkach ubrań?
Justyna Steczkowska została pomylona z blogerką modową