Widać już coraz więcej!

Była sypiącą się ruderą, teraz jest perełką. Zobacz jak zmieniła się kamienica w centrum Szczecina!

2022-11-15 11:56

To jedyna zachowana w tej części miasta przedwojenna budowla. Kamienica przy ul. Malczewskiego 34 przez wiele lat popadała w ruinę. Na szczęście ten smutny widok przeszedł już do historii, a inwestycja powoli dobiega końca. Mimo, iż fasada zabytkowej kamienicy wciąż jest zasłonięta rusztowaniem, można już zobaczyć pierwsze efekty.

Kamienica przy ówczesnej Birkenallee powstała pod koniec XIX wieku i była jedną z wielu w gęsto zabudowanym kwartale ulic. Podczas II wojny światowej niemal cała okoliczna zabudowa obróciła się w gruz. Cudem ocalał tylko jeden przedwojenny budynek, który został otoczony współczesnymi blokami mieszkalnymi i galerią handlową.

Wskutek braku remontów, znajdująca się w miejskich zasobach kamienica popadała w coraz większą ruinę, a lokatorzy wyprowadzali się. W lipcu 2016 roku miasto sprzedało nieruchomość prywatnemu inwestorowi, który nawet zaczął remont, jednak z dnia na dzień tempo prac malało, aż w końcu na placu budowy zrobiło się pusto. W 2018 roku budynek po raz kolejny zmienił właściciela. Nowy inwestor nie tylko zapowiedział remont zabytkowej kamienicy, ale również jej rozbudowę o "doklejone" do jej ścian budynki, co sprawiło, że całość zaczęła być określana przez mieszkańców mianem "kanapki".

Obecnie można już podziwiać nie tylko nowe budynki, ale też fragment odnowionej elewacji zabytkowej kamienicy. W kolorystyce zastosowano odcienie brązu. Odtworzone zostały również detale architektoniczne. Wciąż trwają prace wewnątrz budynku. Inwestycja ma zostać oddana do użytku jesienią 2023 roku.

W poniższej galerii znajdziecie nie tylko aktualne zdjęcia z placu budowy, ale także archiwalne fotografie zabytkowej kamienicy przy ul. Malczewskiego 34.

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Tory tramwajowe wracają na aleję Wojska Polskiego