Będziesz palił w piecu byle czym? Namierzy cię dron! Szczecin walczy z trucicielami

i

Autor: BARBARA808 / CC0 / pixabay.com Będziesz palił w piecu byle czym? Namierzy cię dron! Szczecin walczy z trucicielami

Kary są wysokie!

Będziesz palił w piecu byle czym? Namierzy cię dron! Szczecin walczy z trucicielami

2022-10-25 7:28

Specjalistyczny dron wyposażony w czujniki, które mierzą stężenie szkodliwych substancji w powietrzu będzie monitorował stan powietrza w Szczecinie. Urządzenie będzie w stanie wyłapać m.in. o substancje, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów, a także namierzyć sprawców.

Dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji: formaldehydu, chlorowodoru, lotnych związków organicznych oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, które wytwarzane są podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol straży miejskiej, który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu.

- Po wykryciu przez dron przekroczenia poziomów szkodliwych substancji i wskazaniu źródła, do akcji wkraczają strażnicy - tłumaczy st. insp. Joanna Wojtach ze szczecińskiej straży miejskiej. – Po wejściu na posesję i sprawdzeniu pieca często okazuje się, że mamy do czynienia jedynie ze słabej jakości węglem lub nieprawidłowym rozpalaniem pieca. W takiej sytuacji możemy jedynie rozmawiać i edukować. Natomiast w przypadku wykrycia materiałów, które zgodnie z ustawą nie mogą służyć do palenia w piecach, wystawiane są mandaty.

Kontrole będą prowadzone w miejscach wytypowanych na podstawie zgłoszeń mieszkańców i odbywać się będą zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych.

Czym nie można palić w piecu?

Przypomnijmy, w piecach palić nie można m.in. zanieczyszczonymi odpadami drewnianymi, np. impregnowanymi i lakierowanymi, materiałami nasączonymi substancjami chemicznymi, opakowaniami i butelkami z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych, oponami i odpadami z gumy oraz impregnowana tekturą.

Sonda
Czy kary za spalanie śmieci w piecu powinny być wyższe?
Poradnik Zdrowie: wpływ smogu na zdrowie
Nasi Partnerzy polecają