Nagrobek Gertrud Ziegenrűcker na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Aż trudno uwierzyć, że ma STO LAT! To jeden z największych skarbów szczecińskiej nekropolii [ZDJĘCIA]

2021-10-31 20:16

Chociaż wygląda bardzo nowocześnie, liczy sobie 100 lat. Mowa o wyjątkowym nagrobku, znajdującym się na największej nekropolii w Polsce, czyli szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Projekt obelisku i jego wykonanie mogłoby zawstydzić niejednego współczesnego projektanta.

Nie wiadomo, kto go zaprojektował i wykonał. Nie jest także znana dokładna data jego powstania. Wiadomo jednak, że pochodzi z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Charakterystyczny, modernistyczny nagrobek zdecydowanie wyróżnia się na tle innych - zarówno pochodzących z tego okresu, jak i współczesnych. Ma kształt prostokątnej płyty, ułożonej poziomo na ziemi, a całą jego powierzchnię pokrywają przestrzenne litery o nowoczesnym kroju, układające się w imię i nazwisko zmarłej kobiety.

Grób upamiętnia miejsce spoczynku żony kapitana żeglugi, chociaż niektóre źródła mówią, że Gertrud Ziegenrücker sama była panią kapitan. Data jej śmierci również nie jest dokładnie znana. Pozostał po niej jednak wyjątkowy nagrobek, który do dnia dzisiejszego zachwyca swoją niebanalną formą.

Czytaj też: Zabytkowy krzyż na szczecińskim cmentarzu, który łączy pokolenia i narody. Poznajcie jego historię! [ZDJĘCIA]

Gdzie znajduje się grób Gertrud Ziegenrücker?

Nagrobek Gertrud Ziegenrücker znajduje się w najstarszej części Cmentarza Centralnego, na wzniesieniu położonym na wschód od kwatery zasłużonych, niemalże przy samym ogrodzeniu sąsiadujacym z torami kolejowymi. Żeby do niego dotrzeć, po minięciu bramy głównej, należy skierować się w lewo, w stronę lapidarium. Po przejściu przez drewniany mostek, grób będzie znajdował się po prawej stronie ścieżki.

Czytaj też: To jemu zawdzięczamy największy cmentarz w Polsce. Tak wygląda grób Wilhelma Meyera-Schwartau [ZDJĘCIA]

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Cmentarz Zachodni w Szczecinie. 1 listopada tłumów tutaj nie będzie