To prawdziwa perełka!

Atrakcyjna "promocja" na zabytek. "Angielski zamek" staniał o ponad milion!

2023-07-07 11:02

Schowany za gęstymi zaroślami budynek przy alei Wojska Polskiego w Szczecinie, zwraca uwagę przechodniów ze względu na swój charakterystyczny styl, zdecydowanie odbiegający od XIX-wiecznej architektury w tej części miasta. Zabytkowa willa bardziej przypomina swoim kształtem angielski zamek niż inne domy, wille lub pałacyki znajdujące się w rejonie Łękna lub Pogodna. Miasto po raz kolejny wystawiło nieruchomość na sprzedaż, tym razem cena wywoławcza jest dużo niższa niż podczas poprzedniego, nierozstrzygniętego przetargu. Zabytkowy budynek staniał o ponad milion złotych!

Willa z charakterystycznymi wieżyczkami i blankami była jedną w pierwszych budowli powstałych w XIX wieku w dzielnicy Westend. Została zbudowana w roku 1875 w stylu angielskich posiadłości wiejskich, co nie bez powodu przywołuje skojarzenia z angielskim zamkiem. Pierwszym właścicielem willi był kupiec i rentier W. Flügge. W późniejszych czasach właściciele się zmieniali. W 1935 roku budynek został wynajęty przez oddział SS. Po wojnie również przez pewien czas był zajmowany przez wojsko, a następnie przez dzieci. Funkcjonowało tam przedszkole Stoczni Jachtowej, a później Rodzinny Dom Dziecka, który opuścił willę w 2019 roku. Od tego czasu budynek stoi pusty.

Miasto już wcześniej próbowało sprzedać nieruchomość przy al. Wojska Polskiego 95, jednak bez skutku. Pod koniec 2022 roku ogłoszono kolejny przetarg. Cena wywoławcza wynosiła 5 milionów złotych, jednak po raz kolejny nie zgłosił się żaden chętny nabywca. Teraz cena poszła zdecydowanie w dół, co może być zachętą dla potencjalnych inwestorów. Obecnie jest to 3,9 mln zł.

Chętni nabywcy powinni wpłacić wadium w wysokości 390 tys. zł, czyli 10 procent wartości. Termin jego wniesienia upływa 27 września 2023 r. Przetarg na sprzedaż zabytkowej willi odbędzie się 4 października o godz. 10:00.

Budynek przy al. Wojska Polskiego 95 jest wpisany do rejestru zabytków, co oznacza, że jego przyszły właściciel będzie zobowiązany do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków, do zabezpieczenia i utrzymania budynku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie oraz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, a także korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości. Ochroną objęty jest również starodrzew znajdujący się na terenie działki, czyli rosnące tam dęby i cisy. Działka ma powierzchnię 2654 metrów kwadratowych. Znajduje się na niej budynek mieszkalny oraz trzy budynki gospodarcze.

Co będzie mogło znaleźć się w "angielskim zamku"? Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w tej okolicy dominują usługi.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Czy znasz historię tych szczecińskich budynków?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
"Stary rzeźnik" w szczecińskich Podjuchach jednocześnie zachwyca i przeraża
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany