Atrakcyjna nieruchomość

"Angielski zamek" na sprzedaż. Czy znajdzie się chętny? To ostatnia szansa

2023-03-06 12:08

Chociaż jest schowana za gęstymi zaroślami, zwraca uwagę przechodniów ze względu na swój charakterystyczny kształt przypominający angielski zamek. Zabytkowa willa przy al. Wojska Polskiego czeka na nowego właściciela. Miasto wystawiło nieruchomość na sprzedaż. Potencjalni nabywcy mają już niewiele czasu na podjęcie decyzji.

Willa z charakterystycznymi wieżyczkami i blankami była jedną w pierwszych budowli powstałych w XIX wieku w dzielnicy Westend. Została zbudowana w roku 1875 w stylu angielskich posiadłości wiejskich, co nie bez powodu przywołuje skojarzenia z angielskim zamkiem. Pierwszym właścicielem willi był kupiec i rentier W. Flügge. W późniejszych czasach właściciele się zmieniali. W 1935 roku budynek został wynajęty przez oddział SS. Po wojnie również przez pewien czas był zajmowany przez wojsko, a następnie przez dzieci. Funkcjonowało tam przedszkole Stoczni Jachtowej, a później Rodzinny Dom Dziecka, który opuścił willę w 2019 roku. Od tego czasu budynek stoi pusty.

Miasto już wcześniej próbowało sprzedać nieruchomość przy al. Wojska Polskiego 95, jednak bez skutku. Pod koniec 2022 roku ogłoszono kolejny przetarg. Cena wywoławcza to 5 milionów złotych. Chętni nabywcy powinni wpłacić wadium w wysokości 500 tys. zł. Mają na to już niewiele czasu. Termin jego wniesienia upływa w środę, 8 marca. Przetarg na sprzedaż zabytkowej willi odbędzie się 15 marca o godz. 10:00.

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków, co oznacza, że jego przyszły właściciel będzie zobowiązany do przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków, do zabezpieczenia i utrzymania budynku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie oraz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, a także korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości. Ochroną objęty jest również starodrzew znajdujący się na terenie działki, czyli rosnące tam dęby i cisy. Działka ma powierzchnię 2654 metrów kwadratowych.

Co będzie mogło znaleźć się w "angielskim zamku"? Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w tej okolicy dominują usługi.

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Opuszczone domy na szczecińskim Krzekowie wkrótce obrócą się w gruz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany