Amerykanie w Szczecinie. Przygotowania do wielkich manewrów wojskowych [ZDJĘCIA]

2016-05-16 9:03

Do szczecińskiego portu przypłynął w niedzielę ogromny statek transportowy wypełniony sprzętem wojskowym należącym do US Army. To element przygotowań do ćwiczeń Anakonda 2016, które odbędą się za 3 tygodnie m.in. na poligonie drawskim.

Independence II to największy amerykański transportowiec, o długości 200 i szerokości 32 metrów, zanurzeniu 8,5 metra i 12 poziomach. Znalazło się na nim około 200 sztuk wyposażenia dla armii amerykańskiej, m.in pojazdy transportowe oraz składany most. To największy transport wojskowy, jaki wpłynął do Szczecina.

W manewrach Anakonda 2016 weźmie udział około 31 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski i 14 tysięcy ze Stanów Zjednoczonych oraz z 19 państw NATO i sześciu państw Partnerstwa dla Pokoju. Ćwiczenia odbywać się będą na ośmiu poligonach, m.in. w Drawsku Pomorskim, Ustce i Żaganiu - zarówno na lądzie, w wodzie i powietrzu. Główna część ćwiczeń odbywać się będą od 7 do 17 czerwca.

Independence II to pierwszy statek ze sprzętem i zaopatrzeniem dla uczestników manewrów Anakonda 2016. Kolejne cztery wpłyną do szczecińskiego portu w najbliższych dniach.

Przeczytaj również: Tych fabryk już nie ma w Szczecinie. Czy pamiętasz, co w nich produkowano? [QUIZ]

Nasi Partnerzy polecają