6-letnie dzieci próbowały odebrać sobie życie! Rodzice nie mają dla dziecka czasu

i

Autor: Myriams-Fotos/cc0/Pixabay.com Już 6-letnie dzieci w Polsce próbują sobie odebrać życie - mówi psycholożka Aleksandra Szulman-Wardal

Próby samobójcze wśród najmłodszych

6-letnie dzieci próbowały odebrać sobie życie! "Rodzice nie mają dla dziecka czasu"

2022-09-24 13:26

Już 6-letnie dzieci w Polsce próbują sobie odebrać życie - mówi psycholożka Aleksandra Szulman-Wardal. Jak wyjaśnia ekspertka, takie maluchy potrafią na ogół korzystać z komputera, gdzie czyha na nie wiele niebezpiecznych bodźców. Ich problemy mają skomplikowane podłoże, na które składają się kontakty z rodzicami i w szkołą oraz zanikająca komunikacja werbalna.

6-letnie dzieci próbowały odebrać sobie życie! "Rodzice nie mają dla dziecka czasu"

Psycholożka Aleksandra Szulman-Wardal mówi w rozmowie z PAP, że już 6-letnie dzieci w Polsce próbują popełnić samobójstwo. Na ogół robią to, podkradając rodzicom tabletki. Inspiracje do takich i podobnych zachowań znajdują m.in. w internecie, jako że w tym wieku potrafią już korzystać z komputera. Zaczyna się od niewinnego przeszukiwania stron i wpisywania w wyszukiwarkę różnych haseł, a kończy na oglądaniu podejrzanych filmików czy uczestniczeniu w jakiejś wirtualnej grze, co może doprowadzić do tragedii. Geneza pojawienia się takich myśli u dziecka jest jednak znacznie głębsza i ma swoje podłoże kontaktach z rodzicami, sytuacją w szkolę i zanikającą umiejętnością komunikacji werbalnej. Pierwsze problemy zaczynają się niestety w domu.

- Rodzina to miejsce, gdzie powinno być najbezpieczniej. Ale, niestety, to także przestrzeń, w której zaczynają się pierwsze procesy patologizacyjne. Rodzice nie mają dla dziecka czasu, bo jest praca. Często nie jedna, a dwie prace. I nie jest to dla zbytku, ale żeby się po prostu utrzymać i zabezpieczyć podstawowe potrzeby. Ale przez brak czasu nie ma przestrzeni na rozmowę, na kontakt, na bycie ze sobą - mówi w rozmowie z PAP kobieta.

Czytaj też: Przerażające kulisy śmierci małżeństwa ze Staszowa! Są wyniki sekcji zwłok

Jak informuje PAP, problemy w komunikacji z własnymi rodzicami powodują, że dzieci nie potrafią później nawiązać kontaktów z rówieśnikami. Coraz częstszym obrazkiem ze szkół jest stanie przy ścianie ze wzrokiem wpatrzonym w ekran telefonu. W czasie gdy nawiązują relacje wirtualne, zanikają te w realnym świecie. Obraz nieszczęścia dopełnia sytuacja w polskich szkołach, gdzie zdaniem psycholożki "nie ma możliwości pokazania niepowtarzalności każdego z tych młodych ludzi". W placówkach dominuje kult "wyścigu szczurów" i robienia wszystkiego na czas, by podporządkować się z góry narzuconym standardom. Co zrobić, by ograniczyć liczbę prób samobójczych wśród dzieci?

- Potrzebna jest praca transcydplinarna wszystkich komórek, które teoretycznie blisko ze sobą nie pracują: resortu oświaty, zdrowia, policji i jeszcze innych instytucji, które działają na rzecz dzieci. W tej chwili jesteśmy "poszatkowani i poresertowani", a to trzeba wszystko scalić. Potrzebne jest wspólne kompendium. Powinniśmy, już od najmłodszych lat dziecka, czyli od przedszkola, włączyć godzinę zajęć z psychologiem. Nie mam tu na myśli pomocy psychologicznej, tylko psychoedukację - np. komunikację interpersonalną, poznanie siebie. Tak, żeby każde dziecko umiało identyfikować swoje stany emocjonalne, żeby potrafiło mówić o swoich potrzebach - kończy psycholożka, którą cytuje PAP.

Sonda
Czy samóbójstwa w Polsce to temat tabu?
Białystok. Policjanci uratowali mężczyznę, który próbował popełnić samobójstwo. Najpierw musieli go obezwładnić
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają