6-letnie dzieci próbowały odebrać sobie życie! Rodzice nie mają dla dziecka czasu

i

Autor: Myriams-Fotos/cc0/Pixabay.com Już 6-letnie dzieci w Polsce próbują sobie odebrać życie - mówi psycholożka Aleksandra Szulman-Wardal

Próby samobójcze wśród najmłodszych

6-letnie dzieci próbowały odebrać sobie życie! "Rodzice nie mają dla dziecka czasu"

2022-09-24 13:26

Już 6-letnie dzieci w Polsce próbują sobie odebrać życie - mówi psycholożka Aleksandra Szulman-Wardal. Jak wyjaśnia ekspertka, takie maluchy potrafią na ogół korzystać z komputera, gdzie czyha na nie wiele niebezpiecznych bodźców. Ich problemy mają skomplikowane podłoże, na które składają się kontakty z rodzicami i w szkołą oraz zanikająca komunikacja werbalna.

6-letnie dzieci próbowały odebrać sobie życie! "Rodzice nie mają dla dziecka czasu"

Psycholożka Aleksandra Szulman-Wardal mówi w rozmowie z PAP, że już 6-letnie dzieci w Polsce próbują popełnić samobójstwo. Na ogół robią to, podkradając rodzicom tabletki. Inspiracje do takich i podobnych zachowań znajdują m.in. w internecie, jako że w tym wieku potrafią już korzystać z komputera. Zaczyna się od niewinnego przeszukiwania stron i wpisywania w wyszukiwarkę różnych haseł, a kończy na oglądaniu podejrzanych filmików czy uczestniczeniu w jakiejś wirtualnej grze, co może doprowadzić do tragedii. Geneza pojawienia się takich myśli u dziecka jest jednak znacznie głębsza i ma swoje podłoże kontaktach z rodzicami, sytuacją w szkolę i zanikającą umiejętnością komunikacji werbalnej. Pierwsze problemy zaczynają się niestety w domu.

- Rodzina to miejsce, gdzie powinno być najbezpieczniej. Ale, niestety, to także przestrzeń, w której zaczynają się pierwsze procesy patologizacyjne. Rodzice nie mają dla dziecka czasu, bo jest praca. Często nie jedna, a dwie prace. I nie jest to dla zbytku, ale żeby się po prostu utrzymać i zabezpieczyć podstawowe potrzeby. Ale przez brak czasu nie ma przestrzeni na rozmowę, na kontakt, na bycie ze sobą - mówi w rozmowie z PAP kobieta.

Czytaj też: Przerażające kulisy śmierci małżeństwa ze Staszowa! Są wyniki sekcji zwłok

Jak informuje PAP, problemy w komunikacji z własnymi rodzicami powodują, że dzieci nie potrafią później nawiązać kontaktów z rówieśnikami. Coraz częstszym obrazkiem ze szkół jest stanie przy ścianie ze wzrokiem wpatrzonym w ekran telefonu. W czasie gdy nawiązują relacje wirtualne, zanikają te w realnym świecie. Obraz nieszczęścia dopełnia sytuacja w polskich szkołach, gdzie zdaniem psycholożki "nie ma możliwości pokazania niepowtarzalności każdego z tych młodych ludzi". W placówkach dominuje kult "wyścigu szczurów" i robienia wszystkiego na czas, by podporządkować się z góry narzuconym standardom. Co zrobić, by ograniczyć liczbę prób samobójczych wśród dzieci?

- Potrzebna jest praca transcydplinarna wszystkich komórek, które teoretycznie blisko ze sobą nie pracują: resortu oświaty, zdrowia, policji i jeszcze innych instytucji, które działają na rzecz dzieci. W tej chwili jesteśmy "poszatkowani i poresertowani", a to trzeba wszystko scalić. Potrzebne jest wspólne kompendium. Powinniśmy, już od najmłodszych lat dziecka, czyli od przedszkola, włączyć godzinę zajęć z psychologiem. Nie mam tu na myśli pomocy psychologicznej, tylko psychoedukację - np. komunikację interpersonalną, poznanie siebie. Tak, żeby każde dziecko umiało identyfikować swoje stany emocjonalne, żeby potrafiło mówić o swoich potrzebach - kończy psycholożka, którą cytuje PAP.

Sonda
Czy samóbójstwa w Polsce to temat tabu?
Białystok. Policjanci uratowali mężczyznę, który próbował popełnić samobójstwo. Najpierw musieli go obezwładnić