Kierowcy będą mieli łatwiej

Zmiany na drodze ekspresowej S3. Duże ułatwienie w dojeździe nad morze

2023-06-22 8:06

Rozpoczynające się wakacje oznaczają, że ruch na drogach prowadzących nad morze znacznie wzrośnie. By dotrzeć do nadbałtyckich miejscowości, wielu mieszkańców Śląska, Ziemi Lubuskiej czy Wielkopolski wybierze drogę ekspresową S3 i autostradę A6. By ułatwić im dojazd nad morze i uniknąć zatorów, zmieni się organizacja ruchu na węźle Szczecin Klucz, gdzie krzyżuje się droga S3 i autostrada A6.

Zmiany na węźle Szczecin Klucz

W najbliższych dniach będą wprowadzane zmiany organizacji ruchu na węźle Szczecin Klucz, która będzie obowiązywać przez cały okres wakacyjny.

- Z autostrady A6 na drogę S3 w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego będzie można zjechać z dwóch pasów ruchu - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Analogiczne zmiany zostaną wprowadzone na kierunku Gorzów Wielkopolski - Świnoujście / Gdańsk. Zmiany mają obowiązywać podczas okresu wakacyjnego i pozwolić na zwiększenie płynności ruchu w czasie kumulacji ruchu w wakacyjne weekendy.

Latem ruch na trasach w kierunku morza znacząco wzrasta. Na drodze S3 pojazdów jest trzykrotnie więcej niż w innych miesiącach.

- Skutkiem tego jest spadek płynności ruchu i powstawanie zatorów, zwłaszcza w rejonie węzłów drogowych i miejscach o zmniejszonej przepustowości - dodaje Mateusz Grzeszczuk. - Z takimi sytuacjami mamy do czynienia na węźle drogowym Klucz pod Szczecinem, na którym droga ekspresowa S3 łączy się z autostradą A6.

Na węźle Klucz łącznice są dwupasowe, natomiast pasy włączeń i wyłączeń jednopasowe. To rozwiązanie pozwala na płynność ruchu przy średnich natężeniach, jednak przy wakacyjnych i weekendowych kumulacjach ruchu tworzą się duże zatory. Pierwsze zmiany, mające na celu ułatwić przejazd, zostały wprowadzone kilka tygodni temu.

- Na początku czerwca wprowadziliśmy pierwszą zmianę w organizacji ruchu zwężając jezdnię autostrady A6 w kierunku Gdańska do jednego pasa ruchu - tłumaczy rzecznik GDDKiA w Szczecinie. - Teraz płynność ruchu ma poprawić umożliwienie zjazdu na łącznicę również z prawego pasa ruchu. Przy nowym rozwiązaniu będziemy mieli na wysokości łącznicy pas wyłączenia, prawy pas umożliwiający zarówno zjazd na łącznicę jak i pozostanie na dotychczasowym kierunku jazdy oraz lewy pas ruchu, którym tak jak do tej pory będzie można jechać na wprost. Zmiany powinny upłynnić ruch, ale na pewno nie rozwiążą całkowicie problemów komunikacyjnych w tym miejscu.

Zmiany na drodze ekspresowej S3. Duże ułatwienie w dojeździe nad morze

i

Autor: GDDKiA Szczecin Zmiany na drodze ekspresowej S3. Duże ułatwienie w dojeździe nad morze

Planowane inwestycje pomogą rozładować ruch w rejonie Szczecina

W przyszłości mają nastąpić kolejne zmiany, które ułatwią kierowcom podróż w rejonie Szczecina. Ma w tym pomóc nowy węzeł drogowy w Radziszewie, a w dalszej przyszłości - Zachodnia Obwodnica Szczecina.

- W ramach planowanej realizacji nowego odcinka DK31 Radziszewo - Gryfino przewidziano nowy węzeł zintegrowany, a także poszerzenie jezdni A6/S3 - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk. - Problem znaczącego ruchu na wspólnym przebiegu S3 i A6 w rejonie Szczecina rozwiąże także powstanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6. Ta inwestycja stworzy wokół Szczecina ring, co pozwoli na lepszy rozkład ruchu i odciąży obecny wspólny przebieg S3/A6. Duże znaczenie będzie miała sukcesywna budowa kolejnych odcinków drogi S11, która przejmie z S3 cześć ruchu, zwłaszcza wakacyjnego od strony Poznania i ze Śląska - dodaje przedstawiciel GDDKiA.

Sonda
Czym najczęściej jeździsz na wakacje?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany