Tory kolejowe

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Zachodniopomorskie: Ważna trasa kolejowa doczeka się modernizacji. Pociągi pojadą nawet 160 km/h!

2020-09-29 11:26

Ważna magistrala kolejowa doczeka się modernizacji. Linia łącząca Dolny Śląsk z zachodniopomorskimi portami, czyli popularna "Nadodrzanka" ma zostać przebudowana, by usprawnić przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych. Pociągi mają osiągać prędkość nawet do 160 km/h.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują modernizację magistrali kolejowej C-E 59 na odcinku z Rzepina do Szczecina Podjuch i dalej do Świnoujścia. Spółka podpisała dwie umowyy o łącznej wartości blisko 4 milionów złotych netto na opracowanie studium wykonalności dla prac na trasie Rzepin – Szczecin Podjuchy oraz Szczecin Podjuchy – Szczecin Dąbie – Świnoujście pozwolą na kompleksową analizę, określenie możliwości technicznych, szczegółowych rozwiązań i niezbędnych prac, a także oszacowanie kosztów inwestycji.

Studium jest krokiem do realizacji inwestycji w nowej perspektywie unijnej 2021-2027. Jej efektem będą sprawne przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych, przewożących ładunki z Dolnego Śląska do portów Pomorza Zachodniego.

‒ Projekty na linii Wrocław-Szczecin-Świnoujście są ważne w skali krajowej i międzynarodowej - podkreśla Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Nadodrzańską trasą przewożone są ładunki z południa do zachodniopomorskich portów. Przygotowywane inwestycje zwiększają role kolei jako sprawnego, bezpiecznego i ekologicznego transportu oraz przyniosą wymierne efekty dla gospodarki.

Linia ma zostać dostosowana do przejazdu dłuższych i cięższych składów towarowych. Pojadą pociągi nawet 750-metrowe o obciążeniu 221 kN na oś, dzięki czemu będą mogły jednorazowo przewozić więcej ładunków. Zyskają również pasażerowie, którzy szybciej dojadą do celu. Przewiduje się m.in. dostosowanie linii dla pociągów pasażerskich do prędkości 160 km/h oraz dla pociągów towarowych do prędkości 120 km/h. Zwiększy to przepustowość linii, dzięki czemu na trasę będzie mogło wyjechać więcej pociągów.

W studium wykonalności wykonawca ma określić prace ważne dla atrakcyjnych podróży koleją, m.in. w zakresie peronów na stacjach oraz przystankach. Termin opracowania określono na koniec 2022 roku.

Czy dobrze znasz slang kolejowy?

Pytanie 1 z 10
"Badyle" to określenie:
Kraśnik wolny od 5G i Wi_Fi. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 120
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany