Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto z okręgu 13 zostanie eurodeputowanym? Wyniki Eurowyborów w woj. zachodniopomorskim i lubuskim

i

Autor: GregMontani / CC0 / pixabay.com, gk Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto z okręgu 13 zostanie eurodeputowanym? Wyniki Eurowyborów w woj. zachodniopomorskim i lubuskim

Wybory do Europarlamentu

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto wygrał w okręgu 13? Wyniki wyborów do PE w woj. zachodniopomorskim i lubuskim

2024-06-10 8:12

O godz. 21:00 zakończyło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 9 czerwca, od wczesnych godzin porannych, Polacy odwiedzali lokale wyborcze i oddawali głosy na europosłów, stawiając na karcie do głosowania krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata. Kto dostanie się do PE z okręgu 13?

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się raz na 5 lat. Obywatele krajów należących do Unii Europejskiej wybierają w nich swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Wybory do PE w 2024 r. odbywają się w dniach 6-9 czerwca. W Polsce datę głosowania wyznaczono na niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 7:00 i były czynne do godz. 21:00. Również do godz. 21:00 trwała cisza wyborcza.

W tegorocznych wyborach do PE Polacy wybierają łącznie 53 europosłów, którzy zasiądą w ławach Europarlamentu. To o jednego więcej niż w ostatnich wyborach, które odbyły się w 2019 r. W wyborach w 2024 r. o mandat eurodeputowanego walczy 1019 kandydatów z całej Polski. Listy wyborcze wystawiło łącznie 11 komitetów, z czego 7 zarejestrowało swoich kandydatów we wszystkich okręgach.

Wyniki exit poll wyborów do PE w okręgu 13

W całej Polsce wyznaczono podział na 13 okręgów wyborczych. Okręg wyborczy nr 13 jest jednym z największych w Polsce i obejmuje swoim zasięgiem dwa województwa: zachodniopomorskie i lubuskie. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej mieści się w Gorzowie Wlkp. O głosy mieszkańców ubiegało się 68 kandydatów z 7 komitetów.

Wyniki z PKW w okręgu nr 13 obejmującego woj. lubuskie i zachodniopomorskie: KO – 44,49 proc., PiS – 29,77 proc., Lewica – 9,47 proc., Konfederacja – 9,24 proc., Trzecia Droga – 5,82 proc.

Kto zostanie europosłem z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego?

Wszystko wskazuje na to, że w ławach Parlamentu Europejskiego zasiądą "jedynki" KO i PiS z okręgu 13, czyli Bartosz Arłukowicz i Joachim Brudziński. Mandatów europosłów nie otrzymają natomiast startujący z pierwszych miejsc: Michał Kamiński (Trzecia Droga), Włodzimierz Cimoszewicz (Lewica) i Magdalena Sosnowska (Konfederacja).

Według stanu na godz. 17:00 frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 28,2 proc. w skali kraju, natomiast w okręgu nr 13 - 27,71 proc. To na chwilę obecną ostatnie dane PKW, podane przed godz. 21:00. Według danych IPSOS frekwencja w wyborach wyniosła 39,7 proc.

Na oficjalne wyniki wyborów do PE będziemy musieli jeszcze poczekać. Będą one przekazywane przez Państwową Komisję Wyborczą, po zliczeniu głosów w komisjach wyborczych na terenie całego okręgu. Nazwiska przyszłych europosłów poznamy w najbliższych dniach.

Warto pamiętać, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie ma stałej liczby mandatów w danym okręgu. Zostanie ona ustalona dopiero po zakończeniu wyborów. Mandaty europosłów otrzymają kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.

Sonda
Brałeś/aś udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024?
Wyjście Polski z Unii Europejskiej? Politycy komentują