Wpadli na Wyspach Kanaryjskich. Akcja CBŚP i Guardia Civil w sprawie wyłudzeń milionów złotych!

i

Autor: mat. CBŚP Wpadli na Wyspach Kanaryjskich. Akcja CBŚP i Guardia Civil w sprawie wyłudzeń milionów złotych!

Wielka wpadka na Wyspach Kanaryjskich! Co takiego zrobili, że ścigało ich CBŚP i Guardia Civil? [WIDEO]

2022-06-07 7:44

Łącznie 10 osób udało się zatrzymać na terenie Polski i Hiszpanii, dzięki skoordynowanym działaniom funkcjonariuszy CBŚP i Guardia Civil. 3 osoby zatrzymano w Polsce, pozostałe 7 - na Wyspach Kanaryjskich. Wszyscy są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedną podejrzaną o kierowanie tą grupą, a ściganych na podstawie ENA. Śledztwo w sprawie wielomilionowych wyłudzeń prowadzi zachodniopomorski pion przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, przy udziale funkcjonariuszy z grupy "łowców cieni" CBŚP ustalili, że na Wyspach Kanaryjskich ukrywają się poszukiwani do sprawy wielomilionowych wyłudzeń podatku VAT. Śledztwo prowadzą policjanci z Zarządu w Szczecinie CBŚP i prokuratorzy Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Przedmiotem przestępstwa były m.in. usługi budowlane, reklamowe i transportowe. Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych kilkaset podmiotów gospodarczych, a straty Skarbu Państwa oszacowano na ponad 160 mln zł.

Czytaj też: Spada zainteresowanie kurortami w Zachodniopomorskiem. Mniej rezerwacji niż rok temu

Poszukiwani w sprawie wyłudzeń VAT wpadli na Wyspach Kanaryjskich

Wszystko wskazywało na to, że 7 osób mogących mieć związek z tą grupą przebywa poza granicami kraju. Wydano za nimi Europejskie Nakazy Aresztowania. Polscy funkcjonariusze ustalili, że poszukiwani ukrywają się w Hiszpanii. W wyniku przekazanych informacji funkcjonariusze Guardia Civil, przy udziale policjantów CBŚP, zatrzymali 7 osób. Hiszpańscy funkcjonariusze przeszukali miejsca, w których ukrywali się poszukiwani, w tym ekskluzywną willę w Las Palmas, w efekcie czego zabezpieczono dokumentację księgowo-finansową, komputery i telefony. Wobec zatrzymanych wszczęto procedurę ekstradycyjną.

W tym czasie w Polsce zatrzymano kolejne 3 osoby. Do zatrzymań doszło w województwie łódzkim i śląskim. Wszyscy usłyszeli zarzuty między innymi prania pieniędzy pochodzących z przestępstw, a dwie osoby dodatkowo zarzut udziału w grupie przestępczej.

W śledztwie łącznie występuje już blisko 200 podejrzanych, którym przedstawiono prawie 700 zarzutów, w tym 124 osoby usłyszały zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, z czego 6 kierowania nią. Wobec 44 osób zastosowano środek o charakterze izolacyjnym. Śledczy ustalili majątek należący do podejrzanych i przejęli mienie warte ponad 40 mln zł.

Decyzją prokuratora, część zabezpieczonego towaru wartego ponad 3 miliony złotych przekazano szczecińskim szpitalom i policji.

Czytaj też: Mielno: Pijana wjechała samochodem do sklepu. Areszt dla 36-latki

Wpadli na Wyspach Kanaryjskich. Akcja CBŚP i Guardia Civil w sprawie wyłudzeń milionów złotych!

i

Autor: mat. CBŚP Wpadli na Wyspach Kanaryjskich. Akcja CBŚP i Guardia Civil w sprawie wyłudzeń milionów złotych!

QUIZ. Policyjny slang. Sprawdź, czy znasz te słowa! Odnajdziesz się wśród policjantów?

Pytanie 1 z 10
Klient szybko obrobiony i już na dołku - co to znaczy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany