Morski początek wakacji

Wielkie świętowanie z Marynarką Wojenną. Warto wybrać się do Świnoujścia!

To będzie święto, jakiego dawno nie było. Marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu. W przeddzień Święta Marynarki Wojennej, w sobotę, 24 czerwca na mieszkańców Świnoujścia, turystów i wszystkich miłośników morskich klimatów będą czekać liczne atrakcje.

Święto Marynarki Wojennej jest zwieńczeniem obchodzonych od dziesięcioleci Dni Morza, które łączą się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Świętują m.in. marynarze, portowcy, żeglarze, rybacy, stoczniowcy i wszyscy, którzy związali swoje życie z morzem. Z tej okazji, 24 czerwca, czyli w przeddzień Święta Marynarki Wojennej, zaplanowali szereg atrakcji, zarówno dla miłośników tematyki morskiej, jak i mieszkańców Świnoujścia czy turystów, którzy spędzają wakacje nad Bałtykiem.

Święto Marynarki Wojennej w Świnoujściu - program:

Sobota, 24 czerwca

Godz. 13:00 - 21:00 - Festyn Marynarski - ul. Wybrzeże Władysława IV (Nabrzeże Fairplay od stacji ORLEN do Kapitanatu Portu)

Godz. 13.00 – 21.00 - Zwiedzanie wszystkich typów okrętów 8FOW (okręt: dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, transportowo-minowy, trałowiec, nowoczesny holownik oraz najnowszy niszczyciel min w MW RP)

Pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek flotylli m.in.: autonomiczne pojazdy podwodne, sprzęt Grupy Nurków Minerów, sprzęt saperski i chemiczny, armata przeciwlotnicza z wozem kierowania ogniem, trenażer przeciwlotniczego zestawu rakietowego GROM, wozy Wojskowej Straży Pożarnej i zabezpieczenia medycznego.

Ponadto sprzęt zaprzyjaźnionej 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej: kołowy transporter opancerzony Rosomak i armatohaubica Dana.

Godz. 13:00 - Koncert inauguracyjny i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Świnoujściu.

Godz. 14:30, 15:30, 16:30, 17:30 - Pokazy dynamiczne m.in. ratownictwa morskiego z wykorzystaniem okrętów, łodzi motorowych, tratw ratunkowych i środków pirotechnicznych

Godz. 14:30 - Marynarski poczęstunek – żołnierska grochówka.

Godz. 20:00 - Koncert finałowy Orkiestry Wojskowej Świnoujście z rampy okrętu transportowo-minowego

Dla wszystkich zainteresowanych służbą wojskową będzie wystawione stanowisko informacyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Świnoujściu, gdzie będzie można dowiedzieć się o formach i zasadach naboru do służby oraz, a także nowej formule, czyli Dobrowolnej Zasadniczej Służbie Wojskowej.

Niedziela, 25 czerwca

Godz. 08.00 - Podniesienie Wielkiej Gali Banderowej, a po zachodzie słońca iluminacja Gali Świetlnej na okrętach 8 FOW stacjonujących w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ten sposób, zgodnie z tradycją morską, marynarze podkreślą uroczysty charakter swojego święta.

Godz. 12.00 - Uroczysta Msza Święta w intencji Marynarki Wojennej w Kościele Garnizonowym, ul. Piłsudskiego 43.

Sonda
Lubisz wypoczywać nad polskim morzem?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać