W tym miejscu zaczynali najwięksi GIGANCI polskiego handlu. Dziś obraca się w ZGLISZCZA! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-01-26 12:03

Chociaż znajdował się nieco na uboczu, był bardzo dobrze znany wielu mieszkańcom Szczecina. Pawilon handlowy przy ul. 26 Kwietnia, pamiętający jeszcze czasy PRL, właśnie przechodzi do historii. Z tym miejscem wiąże się jednak wiele ciekawych historii, a także wspomnień.

Spis treści

  1. Legendarna "Unitra"
  2. "Groh-Market", czyli powiew Zachodu
  3. Powrót branży RTV
  4. Tu były początki Netto
  5. Koniec pod buldożerami
W tym miejscu zaczynali najwięksi giganci polskiego handlu. Dziś obraca się w gruz

Legendarna "Unitra"

Pawilon nie należał do przesadnie urodziwych, był to przeciętny "blaszak" z czasów PRL, jakich można jeszcze wiele spotkać w Szczecinie do dnia dzisiejszego. Powstał w latach 80. XX wieku w miejscu, które nie było raczej zbyt uczęszczane. Zlokalizowany na uboczu, między centrum Szczecina i osiedlem z "wielkiej płyty". Mimo to, przyciągał klientów, gdyż mieścił się tu jeden z największych w mieście sklepów firmy "Unitra" - ówczesnego giganta branży RTV na polskim rynku. Można było tutaj kupić radioodbiorniki, gramofony, magnetofony i telewizory, po które często trzeba było odstać w społecznej kolejce.

"Groh-Market", czyli powiew Zachodu

Zmiany ustrojowe i gospodarcze na przełomie lat 80. i 90. spowodowały również zmiany w tym miejscu. To właśnie w miejscu dawnej "Unitry" powstał pierwszy w Szczecinie supermarket z prawdziwego zdarzenia - "Groh-Market". W niczym nie przypominał tradycyjnych supersamów, kojarzył się z "powiewem Zachodu", a wystrojem i bogatym asortymentem, który jeszcze niedawno był znany wyłącznie z "Pewexów", przebijał wszystkie inne sklepy.

Zobacz też: Pamiętacie te sklepy? To właśnie tutaj szczecinianie robili zakupy zanim nastała era galerii handlowych! [GALERIA]

Powrót branży RTV

"Groh-Market" nie działał zbyt długo. Szybko zniknął z handlowej mapy miasta. Pawilon jednak nie pozostał pusty. Powróciła również tradycja tego miejsca, czyli branża radiowo-telewizyjna. W pierwszej połowie lat 90. powstała w nim jedna z pierwszych w Polsce placówek należących do raczkującej wówczas na rynku firmy Euro RTV AGD.

Sklep tej sieci działał w tym miejscu nieprzerwanie ponad ćwierć wieku, aż do ostatnich dni pawilonu.

Tu były początki Netto

W "blaszaku" przy ul. 26 Kwietnia działał również jeden z pierwszych w Szczecinie i w całej Polsce dyskontów sieci Netto. Sklep został otwarty w 1995 roku, jednak nie przetrwał walki z konkurencją w postaci wybudowanego kilka lat później, znajdującego się nieopodal hipermarketu Carrefour. Ostatecznie Netto wyprowadziło się z pawilonu w 2005 roku.

Zobacz też: IKEA w Szczecinie na finiszu. Sieć przypadkiem UJAWNIŁA pewien ciekawy SZCZEGÓŁ! [ZDJĘCIA]

Miejsce sklepu duńskiej sieci zajęła wkrótce później jego główna konkurencja, czyli Biedronka. Sklep tej sieci również działał do początku 2021 roku, czyli do samego końca działalności pawilonu.

Koniec pod buldożerami

Obecnie trwają prace rozbiórkowe. Ciężki sprzęt demontuje elementy konstrukcji pawilonu, który przetrwał w tym miejscu blisko cztery dekady. Co powstanie w jego miejscu? Na razie nie wiadomo. Jest jednak pewne, że niebawem całą okolicę czeka sporo zmian. Tuż obok, przy ul. Twardowskiego, wkrótce rozpocznie się budowa stacji pogotowia ratunkowego. W najbliższych latach, w miejscu dawnego dworca kolejowego na Turzynie, powstanie jedna ze stacji Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Sonda
Robisz zakupy w supermarketach?
Nasi Partnerzy polecają