Sprawdź ranking!

W tych miastach w Polsce żyje się najlepiej. Małe miasto na czele, Warszawa wypada blado

2023-11-22 10:23

Jedni za nic w świecie nie zamieniliby swojego miejsca zamieszkania na inne, podkreślając, że jest to najlepsze miasto do życia. Inni natomiast twierdzą, że "wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma". Są to jednak bardzo subiektywne opinie, na podstawie których trudno jest stworzyć ranking najlepszych miast do życia. Biorąc pod uwagę bardziej obiektywne czynniki - zarówno te ekonomiczne jak i te pozafinansowe, jeden z portali finansowych stworzył zestawienie najlepszych miast do życia w Polsce. Gdzie zdecydowanie warto zamieszkać i dlaczego Warszawa znalazła się na dalekiej pozycji? Poznajcie wyniki rankingu przygotowanego przez Business Insider.

W rankingu przygotowanym przez portal Business Insider znalazło się 16 miast wojewódzkich. Pod uwagę wzięto takie czynniki ekonomiczne jak bezrobocie, średnie wynagrodzenia i dostępność mieszkań, a także czynniki pozafinansowe jak dostęp do lekarza na NFZ, przestępczość i jakość powietrza. W każdym z tych przypadków zestawienie wyglądało zupełnie inaczej. Niektóre czynniki sprawiły, że dane miasta bardzo zyskały i dzięki temu znalazły się na szczycie, a inne znacząco obniżyły pozycję w ogólnym zestawieniu najlepszych miast do życia. Zaskakujący jest fakt, że na jednym z ostatnich miejsc znalazła się Warszawa.

Najlepsze i najgorsze miasta w Polsce

Pod względem skali bezrobocia najlepsze okazały się takie miasta jak Poznań, Katowice i Warszawa. Na najlepsze zarobki mogą liczyć natomiast mieszkańcy Krakowa, Gdańska i Warszawy. Największe problemy ze znalezieniem pracy mają mieszkańcy Białegostoku. Tam również zarobki są najniższe w skali kraju.

Jeśli chodzi o dostępność mieszkań, w czołówce znalazły się Katowice, Gorzów Wielkopolski i Bydgoszcz. Na samym końcu zestawienia uplasowała się Warszawa.

Do lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, według rankingu Business Insider, najłatwiej dostaniemy się w Łodzi, Lublinie i Kielcach. Najgorzej pod tym względem jest w Szczecinie, gdzie kolejki są najdłuższe.

Duży wpływ na ogólny ranking najlepszych do życia miała również przestępczość. Najgorzej pod tym względem jest w Katowicach. Natomiast najmniejszym wskaźnikiem przestępczości mogą pochwalić się takie miasta jak Rzeszów, Olsztyn czy Lublin.

Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na kształt rankingu miała jakość powietrza. Jak wynika z zestawienia, najgorzej oddycha się w Warszawie. Bez obaw o nasze zdrowie możemy nabrać powietrza w płuca w Opolu, Gorzowie i Poznaniu.

Ranking najlepszych miast do życia w Polsce

Jak wygląda ogólny ranking najlepszych miast do życia w Polsce według Business Insider? Zobaczcie w poniższej galerii.

Sonda
Czy wyprowadziłbyś się ze swojego miasta?
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany